3DO Company

Studio 3DO Company

Rok założenia: 1991
Założyciel/Założyciele: Trip Hawkins
Kraj: USA

Firma została założona w 1991 roku w Stanach Zjednoczonych przez Tripa Hawkinsa, który wcześniej był jednym ze współzałożycieli Electronic Arts.
Początkowym celem firmy nie była produkcja gier. W początkowym okresie swojego istnienia 3DO Company skupiało się na wypuszczeniu na rynek konsoli, która będzie posiadała czytnik płyt CD. Firma liczyła, że uda jej się utrzymać na rynku pobierając prowizję od każdej sprzedanej konsoli oraz od każdej sprzedanej na swoją platformę gry. Udało się zrealizować ten cel w 1993 roku, ale przez ustalenie zaporowej, jak na tamte czasy, ceny nie odniosła ona sukcesu. Cena nawet dzisiaj wydawałaby się zaporowa, zwłaszcza że mowa tutaj o konsoli dopiero wchodzącej na rynek. Jej cena w dniu premiery wynosiła 700 dolarów. Do tego wszystkie gry, jakie wydawane były na tę platformę nie powalały jakością.

Sytuację szybko rozwiązało pojawienie się na rynku konsoli od Sony, która sprawiła, że konsola od 3DO szybko została wycofana ze sprzedaży. Dopiero po klęsce swojego pierwszego projektu, studio skupiło się na tworzeniu gier. Dzięki temu, światło dzienne ujrzały takie tytuły jak Army Men czy seria Heroes of Might and Magic. Niestety przez złe decyzje biznesowe oraz zastój wydawniczy studio chyliło się ku upadkowi. Ogłoszenie upadłości nastąpiło w 2003 roku, a wszystkie ich tytuły oraz prawa do ich kontynuacji zostały wykupione przez takie firmy jak, chociażby Microsoft, oraz Ubisoft.