Achievement

Pod nazwą Achievement kryje się nic innego jak dosłowne jego tłumaczenie, czyli osiągnięcie. Z osiągnięciami po raz pierwszy osobiście miałem do czynienia przy okazji gry World of Warcraft, gdzie dawno, dawno temu wprowadzono możliwość odblokowania achivementów.
Później osiągnięcia w grach stały się tak popularne, że z czasem zacząłem się zastanawiać, czy niektóry gracze grają w gry dla frajdy i zabawy, czy po to, aby zdobywać określone osiągnięcia. Każda nowa gra pojawiająca się na platformie Steam czy też GoG (coraz częściej także na Origin) posiada odpowiednie osiągnięcia, które można odblokować, wykonując określone czynności. W zależności od gry osiągnięcia do odblokowania mogą być różne. W FPS często osiągnięcia zdobywa się poprzez zabicie w określony sposób jakiegoś przeciwnika, zabicie określonej ilości przeciwników lub/i za przejście każdego poziomu. Jeżeli w grze pojawiają się bossowie, to na 90% będą także do zdobycia achievementy związanie właśnie z tymi bossami.

Cały czas odporny na wprowadzenie osiągnięć na swoją platformę jest Epic, który chyba nie do końca radzi sobie z tym zadaniem, przez co może tracić sporą rzeszę użytkowników, którzy zdecydowani są kupić daną grę, ale pod warunkiem, że ta będzie miała sporo osiągnięć do zdobycia (wstyd się przyznać, ale zależnie od tytułu ja też czasami patrzę na ilość osiągnięć, jaką można zdobyć w danej grze, zanim ją zakupię).