activision

Studio Activision

Rok założenia: 1979
Założyciel/Założyciele: David Crane, Larry Kaplan, Alan Miller, Bob Whitehead
Kraj: USA

Jest to jedna z najstarszych firm zajmujących się produkcją i wydawaniem gier. Została założona już w 1979 roku przez Davida Crane’a, Larryego Kaplana, Alana Millera czy Boba Whiteheada. Firma swoją siedzibę główną posiada w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej w Santa Monica.
Wspomniani wyżej założyciele byli byłymi programistami Atari, którzy weszli w konflikt z ówczesnym prezesem i postanowili odejść z firmy. Była to pierwsza firma, która wydawała gry niezależnie od platformy.
Pierwszą grą wydaną przez studio była platformówka Pitfall!, która została wydana w 1982 roku i była wydana na konsolę Atari 2600. Była to jednocześnie druga najlepiej sprzedająca się gra na tę platformę.
Dzisiaj firma Activision jest drugim co do wielkości producentem i wydawcą gier komputerowych zaraz po Electronic Arts.
W 2007 roku doszło do fuzji koncernu Vivendi Games, którego częścią był już Blizzard i tak właśnie od 2007 roku firma nazywa się Activision Blizzard.
Activision odpowiada za takie marki jak Call of Duty, Destiny, trzy części Guitar Hero, serię Tony Hawk, czy też takiej perełki jak Vampire: The Masquerade – Bloodlines.