Awatar – rzeczywistość wirtualna

Pewnie jest wiele osób, które słysząc słowo awatar od razu myśli o filmie Jamesa Camerona. Niestety w przypadku gier awatar nie ma nic wspólnego z filmem poza nazwą. Może po części nazewnictwo pasuje też do filmu, bo samo to słowo może stanowić swego rodzaju alterego naszej osoby. Awatar jest to bowiem nazwa na obrazek, który wybierzemy sobie do reprezentowania naszego konta. Jeżeli więc np. nasze konto na Steam nazwiemy Homer, to po ustawieniu obrazka, jaki będzie widoczny dla innych użytkowników, staje się on naszym awatarem i tak też należy rozumieć to słowo.
W przypadku filmu pod tym tytułem, takim awatarem był główny bohater, który za pomocą technologii otrzymał avatar będący odpowiednikiem rasy zamieszkującej Pandorę Na’vi.
Wiele źródeł, jako definicję awatara postrzega także tworzoną przez gracza postać wirtualną i w przypadku gry np. w taką grę jak World of Warcraft, kierowana przez nas postać staje się jednocześnie naszym awatarem. Dla mnie jednak awatar już zawsze będzie kojarzył się właśnie z tym obrazkiem reprezentującym nasze konto czy to na Steam, czy też na jakimś forum. Awatar określa to, jak postrzega nas wirtualna rzeczywistość.

Sprawdź również: