Battle Royale

W zasadzie można to określenie podpiąć pod gatunek gier, ponieważ „battle royale” określa gatunek gry, który rozgrywa się na ograniczonej arenie walki, a sama rozgrywka polega na eliminacji przeciwników aż na polu walki pozostanie tylko jeden gracz lub jedna drużyna. W zasadzie gatunek gier, to może za dużo powiedziane o battle royale ale na pewno można go określić jako jeden z trybów rozgrywki.
Tryb battle royale zarezerwowany jest tylko dla rozgrywki online – da się znaleźć grę z botami ale chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, że to już nie to samo.
Charakterystycznym elementem trybu rozgrywki battle royale jest to, że wraz z upływem czasu, arena walki staje się coraz mniejsza. W pewien sposób można to opisać jako rozgrywka „pod kopułą”, która z czasem staje się coraz mniejsza.
Battle royale stał się mega popularny w ostatnich latach za sprawą gry PlayerUnknown’s Battlegrounds, która przez długi czas królowała w rankingach popularności na Steam generując milionowe zyski dla twórców.
Konkurencja podpatrzyła jaki potencjał drzemie w tego typu rozgrywkach i nagle wszyscy zapragnęli mieć w swoim portfolio gry z trybem battle royale. Na fali tej popularności powstały takie gry jak Fortnite, Apex Legend, a wydawcy serii Call of Duty zaczęli implementować taki tryb rozgrywki w każdej ze swoich gier.

Zwykle, gry w trybie battle royale są grami darmowymi, tzw. grami usługami, które zarabiają na kosmetyce – umożliwiają kupno skórek do broni i np. charakterystycznych ciuchów. Do pewnego momentu za realne pieniądze można w nich było kupić także bronie, które dawały przewagę nad graczami nie wydającymi w grach realnej gotówki ale do dzisiaj zostało już, to w pewien sposób ukrócone.