bethesda softworks

Studio Bethesda Softworks

Rok założenia: 1986
Założyciel/Założyciele: Christopher Weaver
Kraj: USA

Bethesda to kolejna amerykańska firma zajmująca się produkcją i dystrybucją gier komputerowych. Została założona przez Christophera Weavera w 1986 roku w miejscowości Bethesda (stąd też nazwa). Od początku swojego istnienia, firma zajmuje się produkcją gier, a z czasem ich specjalnością stały się gry z gatunku cRPG, które chyba do dzisiaj nie ma sobie równych pod względem rozmiarów kreowanego świata.
Jednym z przykładów gigantycznych przestrzeni stworzonej na użytek gry jest Morrowind, który pod względem skali swojego świata przebija wiele współczesnych produkcji – a mówimy tutaj o grze z 2002 roku.

Studio najbardziej znane jest z takich tytułów jak cała seria Elder of Scrolls oraz Fallout (po przejęciu licencji). Jako wydawca ma dużo bardziej imponujące portfolio i tutaj już nie ma ograniczeń jeżeli chodzi o gatunki gier. W portfolio Bethesdy jako wydawcy możemy znaleźć takie tytuły jak, chociażby DOOM, The Evil Within, Wolfenstein, Rage czy seria Dishonored .
Zaufanie do wydawcy w ostatnim czasie mocno spadło przez podejmowanie złych decyzji odnośnie swoich produkcji z serii Fallout – mowa tutaj oczywiście o Fallout 76, które było tak złą grą, że z czasem zaczęto dodawać ją, jako dodatek do kupna pada na konsole. Mimo wszystko, dzięki wyprodukowanym przez siebie tytułom już na zawsze Bethesda zagości na salonach oraz przejdzie do historii jako jeden z lepszych twórców gier z gatunku cRPG.