bioware corporation

Studio BioWare

Rok założenia: 1995
Założyciel/Założyciele: Michael Morhaim, Allen Adham i Frank Pearce
Kraj: Kanada

Jedna z najbardziej utytułowanych firm w branży gier. Jest to kanadyjskie studio założone w 1995 roku przez Raya Muzykę, Grega Zeschuka i Augustine’a Yipa (aktualnie już żaden z nich nie pracuje w swojej firmie). Studio od początku skupiało się na grach RPG i trzeba powiedzieć, że byli mistrzami w swoim fachu. Wyprodukowali kilka już legendarnych tytułów takich jak, chociażby cała seria Baldur’s Gate, Neverwinter Nights czy Star Wars: Knigths of The Old Republic .
Każdy kolejny tytuł utwierdzał nas – graczy w przekonaniu, że jest to najlepszy producent gier RPG i każdy kolejny tytuł, wychodzący z tego studia można praktycznie kupować w ciemno, nie martwiąc się o jego jakość.

Jak to zwykle w przypadku takich firm bywa, skoro każda ich gra odnosi sukces za sukcesem, to zaczęli się nią interesować branżowi giganci i tak w 2007 roku BioWare zostało wykupione przez Electronic Arts. Z początku nic nie wskazywało na to, że wypuszczane przez studio gry będą gorszej jakość – w końcu Mass Effect pierwsza i druga część – zostały wydane już po przejęciu przez EA i były bardzo dobrze odebrane przez środowisko graczy. Niestety z czasem widać było, że pracownicy BioWare mają zbyt mało czasu na dopracowanie swoich produkcji ze względu na plany wydawnicze EA, przez co zostali zmuszeni do robienia tytułów na szybko, które były naszpikowane błędami i bugami, a sama warstwa fabularna pozostawiała wiele do życzenia. Historia BioWare jest kolejnym smutnym przykładem tego jak niezależność przegrywa z rządzą pieniądza i chciwością wielkich koncernów, które są w stanie zrobić wszystko, aby tylko wzbogacić swoje portfele wydawnicze nie patrząc na jakość swoich produkcji. Mam nadzieję, że firma wróci jeszcze na właściwe tory i zacznie robić produkcję na miarę swoich możliwość, które były widoczne przed 2007 rokiem.