blizzard

Studio Blizzard

Rok założenia: 1991
Założyciel/Założyciele: Michael Morhaim, Allen Adham i Frank Pearce
Kraj: USA

Jest to amerykańska firma, która początkowo zajmowała się wydawaniem portów do gier innych producentów. Została założona w 1991 roku przez Michaela Morhaime, Allena Adhama i Franka Pearce’a pod nazwą Silicon & Synapse.
Swoją nazwę zawdzięcza temu, że początkowa nazwa, jaką chcieli nadać jej właściciele – Chaos Studio – była zajęta, więc wymyślili, że swoją firmę nazwą Blizzard i tak było od 1994 roku do roku 2008.
Dopiero w 1996 rozpoczęło pracę nad pierwszą częścią Diablo po wykupieniu studia Condor Games i przemianowaniu jej na Blizzard North, które od tamtej pory było odpowiedzialne za pierwszą oraz drugą część Diablo wraz z dodatkiem Pan Zniszczenia.
W 2008 doszło do fuzji między Activision i Blizzard. Można powiedzieć, że Blizzard sprzedał się Activision i od tamtej pory do dnia dzisiejszego, firma funkcjonuje pod nazwą Activision Blizzard i praktycznie od tego czasu rozpoczął się jej spadek po równi pochyłej jeżeli chodzi o jakość swoich produkcji.

Do 2008 roku, Blizzard znany był z jakości swoich produkcji i gracze w ciemno zakładali, że gry wychodzące z tego studia będą klasą samą dla siebie i tak było. Niestety po przejęciu przez Activision na pierwszym planie zaczęły być pieniądze, a nie oczekiwania graczy więc teraz, w 2020 roku Blizzard stał się jedną z najbardziej hejtowanych firm w branży gier ze względu na chęć zysku kosztem swoich „dzieci”, jakimi były serie gier Diablo, Starcraft czy nawet World of Warcraft , które z dodatku na dodatek staje się coraz mniej atrakcyjne.