Bot

Słowo bot wywodzi się ze słowa robot. Określa się nim wszystkie czynności jakie są wykonywane przez program w zastępstwie człowieka. Jeszcze kiedyś nie było ono często słyszane ale wraz z rozwojem wszystkich platform sprzedażowych, witryn internetowych i ogólnie usług, z botem mamy do czynienia coraz częściej.
Z własnego doświadczenia wiem, że mamy z nimi do czynienia nawet gdy tego nie chcemy i powoli ale sukcesywnie boty wypierają ludzi z określonych stanowisk. Idealnym tego przykładem jest jedna z sieci telekomunikacyjnych (nie powiem jaka poza tym, że jej nazwa kojarzy się z kolorem) gdzie chcąc zgłosić awarię, cała rozmowa była prowadzona z botem, a ostatecznie i tak wszystko wymusiło wizytę w punkcie stacjonarnym.
Nie ma się co oszukiwać…boty nie zastąpią jeszcze człowieka pomimo usilnych starań. Jednak cały czas jest to bezosobowy byt nie potrafiący okazywać i wyczuwać emocji, a używanie go jako pierwszej linii wsparcia jest chyba sposobem na oszczędzanie.

Już od jakiegoś czasu, na miano bota może zasłużyć bardzo słaby gracz. W przypadku gier FPS (np. Counter-Strike) gdy gracz sobie nie radzi, to może usłyszeć określenie, że gra jak bot – i oczywiście nie jest to komplement.
Oprócz tego, że boty są używane do zastępowania pewnych czynności wykonywanych do tej pory przez ludzi, używa się ich także do oszukiwania, zwłaszcza w grach FPS gdzie boty mogą ułatwiać celowanie, przyspieszać poruszanie się lub umożliwiają widzenie przez ściany. Jest to zjawisko dosyć powszechne i nie lubiane wśród społeczności graczy ale zawsze znajdzie się czarna owca, która będzie musiała podreperować swoje ego i wspomóc swoją kiepską grę przy użyciu botów.

Ale boty to nie tylko wspomaganie celowania i umożliwienie widoku przez ściany. W grach, które wymagają codziennego poświęcana wielu godzin na grę rozpowszechniło się zjawisko używania botów w celu kierowania naszą postacią. Było to nagminne w momencie gdy Diablo III miało jeszcze wbudowany dom aukcyjny, gdzie oszuści używali botów do kierowania postaciami w grze aby farmili legendarne przedmioty, żeby później wystawiać je na wspomnianym domu aukcyjnym. O ile w przypadku rozgrywki single takie coś jeszcze nie jest aż tak widoczne i nie przeszkadza innym, tak już w momencie gdy taki bot dołączy do drużyny i rozgrywki online mogą już pojawić się problemy.

Z botami mamy do czynienia coraz częściej. Zaczynają one odgrywać coraz istotniejszą rolę w życiu codziennym, a idealnym tego przykładem są tzw. chatboty, które służą do komunikacji z różnymi firmami i producentami. Zanim zaczniemy rozmowę z „ludzkim” odpowiednikiem pomocy technicznej itp. najpierw czeka nas rozmowa z botem, który zbierze wszystkie niezbędne informację i zakwalifikuje nasz problem do odpowiedniej grupy tak aby ułatwić dalszą rozmowę. Nie jest to idealne rozwiązanie i nadal boty nie są w stanie zastąpić ludzkiej pomocy technicznej.

Sprawdź również: