Bug

Każdy zapalony gracz pewnie spotkał się w swoim życiu z co najmniej kilkudziesięcioma bugami. Wiele z nich mogło powodować konieczność uruchomianie gry ponownie, albo wczytania ostatniego zapisu, sprzed momentu natrafienia na tego buga.

Ale czym dokładnie jest ten bug? Bug to po prostu błąd w grze, który umknął uwadze twórców. Wiadomo, że błędy zdarzają się każdemu… bywają nawet bugi, które są dosyć zabawne i w zasadzie nie przeszkadzają w grze. Gorzej jeżeli taki błąd powoduje wspomniane przeze mnie wcześniej problemy z możliwością przejścia gry. Mi osobiście nie raz zdarzyło się trafić na taki błąd, który powodował brak możliwości rozmowy z osobą kluczową dla fabuły lub całkowite zniknięcie takiej osoby. W takich przypadkach nie pozostaje nic innego jak ponownie uruchomić grę z nadzieją na to, że podczas kolejnego podejścia nie trafimy na taki błąd.

Ostatnio byłem w sytuacji buga, którego niestety nie udało mi się ominąć. Niestety pech chciał, że bug pojawił się w ostatniej misji ogrywanym przeze mnie GTA IV, gdzie musiałem dostać się do helikoptera sterowanego AI. Niestety w trakcie gdy wspomniany helikopter startował, zahaczał o bilboard i wybuchał, co praktycznie powodowało przekreślenie możliwości zakończenia gry. Błąd pojawiał się za każdym razem, niezależnie od tego czy wczytałem wcześniejszy zapis gry, czy uruchamiałem grę ponownie. Jak na złość nie udało mi się tego obejść, więc musiałem się ratować plikami zapisu dostępnymi w Internecie.

Więc jeżeli do tej pory ktoś nie wiedział, czym jest ten tajemniczy bug, a grając w grę, trafił na jakiś błąd, który dla niewtajemniczonych był tylko „błędem”, to właśnie miał do czynienia z bugiem – nie jest to pojęcie zaklepane tylko dla gier, bo z bugami można mieć do czynienia także przy programowaniu i związanymi z nim zajęciach.

Sprawdź również: