cd projekt red

Studio CD Projekt Red

Rok założenia: 2000
Założyciel/Założyciele: Marcin Iwiński i Michał Kiciński
Kraj: Polska

Firma powstała w 2000 roku z inicjatywy członków zarządu CD Projekt – Marcina Iwińskiego oraz Michała Kicińskiego. Od początku jej celem było tworzenie najlepszych gier RPG, które będą zawierały bogatą fabułę oraz historia w nich przedstawiona będzie ciekawie opowiedziana. CD Projekt RED ściśle podlega pod swoją firmę matkę CD Projekt, której początku sięgają roku 1988 jeszcze z czasów gdy nikt nie myślał o nazwaniu jej CD Projekt. Sama firma powstała po dosyć burzliwych losach związanych z marką Optimus, która ogłosiła upadłość. Dopiero powstanie firmy CD Projekt pozwoliło na otworzenie nowej firmy, która będzie zajmowała się tylko i wyłącznie produkcją gier i tak od 2003 roku studio zaczęło pracować nad pierwszą częścią gry z serii Wiedźmin, której premiera miała miejsce w 2007 roku. Gra została ciepło przyjęta na świecie, co pozwoliło studiu rozpocząć pracę nad drugą częścią, na którą czekali wszyscy gracze.
Mimo ogromnego sukcesu, pierwszej części gry nie można było nazwać grą AAA. Była bardzo nierówna, sterowanie było w niej toporne, grafika w momencie premiery była już przestarzała, a sama optymalizacja gry pozostawiała wiele do życzenia (nawet na współczesnych maszynach gra potrafi przyciąć).

Druga część przygód Geralta była już znacznie lepsza od poprzedniczki i otworzyła drzwi do tego, żeby trzecia część serii była już pełnoprawną grą AAA, która była chyba najbardziej utytułowaną grą RPG jeszcze przed premierą. Wiedźmin 3: Dziki Gon zapewnił firmie CD Projekt Red miejsce wśród najlepszych producentów gier. Jest ona dzisiaj stawiana na równi z takimi gigantami jak EA, Blizzard czy Activision, a akcje spółki są najdroższymi akcjami na GPW (Giełdzie Papierów Wartościowych). Ktoś, kto zainwestował w akcje spółki w 2007 roku, dzisiaj pewnie jest już milionerem i samo to powinno już świadczyć o tym jak silną pozycję ma CD Projekt Red na rynku krajowym.