ceny kart graficznych w koncu spadaja

Ceny kart graficznych w końcu spadają…

…problem tylko w tym, że nie w Polsce. Według najnowszych informacji zza naszej zachodniej granicy, ceny kart graficznych od Nvidia oraz od AMD zaczęły spadać. Nie są to co prawda spektakularne spadki, ale jest to jakieś światełko w tunelu. Według najnowszego raportu 3DCenter dostępność kart na rynku niemieckim znacząco się zwiększyła (mowa tutaj o kartach z serii RTX 3000), a ceny zaczęły powoli spadać. Na razie spadły do poziomu 190% ceny sugerowanej (super), ale jest to i tak spadek o ponad 40% w stosunku do tego co było jeszcze 30 maja 2021 roku, gdzie ceny były wyższe o 233% ceny sugerowanej.
Na razie jest za wcześnie, aby wyrokować, że ta tendencja się utrzyma, ale zawsze jest to spore pocieszenie.
Dzisiejsza sytuacja z rynkiem kart graficznych pokazuje także, w jak śmiesznych czasach przyszło nam żyć, że człowiek, widząc spadek ceny do 190% ceny sugerowanej cieszy się, bo teraz przyjdzie mu przepłacić za dany produkt tylko 90% jego wartości. To tak jakby kupić cały komputer o wartości 2000 zł za 4000 zł i jeszcze się cieszyć, że mieliśmy taką możliwość.

Jeżeli jednak jesteście już zmęczeni czekaniem na pojawienie się nowych układów graficznych w polskich sklepach, to zawsze możecie przeliczyć czy opłaca Wam się zamawiać karty zza granicy. Na dzień 20 czerwca najtańsza wersja GeForce RTX 3070 kosztowała 989 euro (sugerowana cena producenta 519 euro), w przeliczeniu po dzisiejszym kursie daje to 4487 zł. W kwestii kart od AMD to najtańszy Radeon RX 6700 XT kosztuje 798 (sugerowana cena producenta 479 euro), w przeliczeniu po dzisiejszym kursie daje to 3620 zł.
Jak widzicie, nadal nie jest kolorowo, ale być może jest to początek wychodzenia z kryzysu, jakim była słaba dostępność kart graficznych na rynkach i teraz tylko trzeba czekać, aż trend spadkowy ceny utrzyma się na tym samym poziomie i w końcu dotrze do Polski, chociaż na to bym nie liczył ze względu na zbyt dużą populację januszy w naszych kraju.