chernobylite calkiem niezle sobie radzi

Chernobylite z dobrymi wynikami

Wydawca: All in! Games
Producent: The Farm 51
Data premiery: 28 lipca 2021
Gatunek: FPP/Survival Horror

Twórcy gry Chernobylite, czyli polskie studio The Farm 51 może mówić o niemałym sukcesie. Do końca czerwca gra zarobiła już niemal 8 milionów złotych, co pozwoliło na pokrycie kosztów, które pochłonęła produkcja gry. Przypomnę, że gra wyszła z wczesnego dostępu dopiero 28 lipca, czyli prawie dokładnie tydzień temu. Jest to o tyle istotne, że gra zaczęła generować zyski jeszcze przed premierą.
Co ta kwota prawie 8 milionów złotych (dokładnie 7,8 milionów) oznacza w ilości egzemplarzy? Do osiągnięcia takiego wyniku konieczna była sprzedaż na poziomie przekraczającym 200 tysięcy egzemplarzy gry. Jest to całkiem przyzwoity wynik, biorąc pod uwagę fakt, że mamy do czynienia z projektem sfinansowanym przez samych graczy.

Chernobylite z pewnością zarobi dużo więcej, bo w tym roku ma pojawić się jeszcze wersja na Playstation 4 oraz Xbox One, a być może w przyszłym roku gra trafi na konsole nowej generacji.
Ze swojej strony mogę powiedzieć, że gra mi się całkiem przyjemnie i mając już na koncie ponad 10 godzin rozgrywki, mogę stwierdzić, że gra jest warta wydania pieniędzy, ale skoro już o pieniądzach mowa, to muszę trochę przycebulić, bo poczułem się oszukany przez twórców – dwa tygodnie przed premierą pojawiło się zachęcenie do kupna gry, żeby kupować przedpremierowe wydanie z dostępem do wczesnego dostępu, bo w momencie premiery cena gry wzrośnie do pełnoprawnej ceny, więc jako cebula kupiłem za 119,99 zł. Niższa cena miała być podziękowaniem dla osób, które zaufały studiu i kupiło jeszcze niedokończoną grę w ciemno. Pomyślałem „kurde w końcu to logiczne i uczciwe podejście, i pewnie po premierze cena skoczy do 149 zł – żal nie kupić” – i co było w dniu premiery i po? Ano jajco – cena gry została zmniejszona do 107,99 zł – wiecie niby 12 zł, ale niesmak jest. Niższa cena gry utrzymywała się przez 5 dni, żeby później wrócić do normalnej ceny, czyli 119,99 – i po tej cenie możecie nabyć teraz grę.

Ok, wylałem swoje żale, ale jeszcze raz podkreślam – gra warta jest swojej ceny i warto jest wesprzeć twórców tą kwotą. Z pewnością po zakończeniu gry będziecie mogli znaleźć jej recenzję, którą przygotuję wraz z wypunktowaniem słabych i mocnych stron (bo słabe też się pojawią).