Debuff

Debuff tak samo, jak w przypadku słowa buff jest zapewne znane wszystkim miłośnikom gier MMO. Samo słowo „debuff” bezpośrednio można powiązać ze słowem „buff”. O ile w przypadku buffa mamy do czynienia z pozytywną premią, która wzmacnia naszą postać, tak debuff określa przeciwne działanie, które osłabia statystyki lub pewne aspekty naszej postaci.

Często jako debuff można uznać zmniejszenie mobilności naszej postaci, która może być wtedy narażona na zwiększony zakres ataków ze strony przeciwników. Debuffy mogą także wynikać z samych poczynań gracza. Każdy, kto grał w World of Warcraft i jako postać wybierał Warlocka, to z pewnością kojarzy taki spell – Life Tap, który polega na tym, że możemy natychmiastowo zwiększyć poziom many kosztem punktów życia. Jednocześnie dostajemy manę działając debuffem na nasze punkty życia.

W przypadku World of Warcraft debuff może oznaczać także ściągnięcie przez kogoś z drużyny efektu ograniczającego nasze zdolności. Wiele postaci ma specjalne zdolności, które pozwalają na ściągnięcie z nas aury ograniczającej mobilność lub efekty trucizny, która może zadawać obrażenia rozłożone w czasie.
Jednak to właśnie efekty negatywnie wpływające na statystyki naszej postaci oraz samą naszą postać, wynikające z poczynań przeciwników można określić mianem debuffa.