DRM – Digital Rights Managment

DRM jest skrótem od Digital Rights Managment. Można go przetłumaczyć w bardzo prosty sposób, jako cyfrowe prawo do użytkowania. DRM może dotyczyć muzyki, filmu, a także gier komputerowych.
Jest to zabezpieczenie, które polega na szyfrowaniu danych zapisanych na określonym nośniku i zabezpieczenie tych danych przed wykorzystaniem, które będzie niezgodne z przeznaczeniem oraz wolą wydawcy.
Dlatego też nie mamy możliwości udostępniania kupionej gry do użytku publicznego, tak aby ktoś inny mógł skorzystać z już raz użytego klucza lub danych, które są zapisane na nośniku w celu przegrania ich na inny nośnik i uruchomienia na innym urządzeniu.

Określenie DRM istnieje w branży gier komputerowych tak długo, jak istnieją same gry. To właśnie zabezpieczenia w formie DRM mają ukrócić piractwo, ale jak to wygląda w rzeczywistości każdy wie. Biorąc pod uwagę perspektywę czasu uważam, że kiedyś gry były znacznie lepiej zabezpieczane przed piractwem, bo teraz nawet jak jakiś producent szczyci się tym, że zaimplementował do gry zabezpieczenie nie do złamania, to zwykle crack zaczyna krążyć po sieci jeszcze przed oficjalną premierą.

Sukcesem DRM można uznać ukrócenie piractwa w grach online. Nie spotkałem się z możliwością gry online, posiadając piracką wersję danej gry. Oczywiście nie można tego mylić z innego rodzaju oszustwami i cheaterami.
Z czasem zabezpieczenia DRM stały się bardzo problematyczne, zwłaszcza na początku swojej drogi, gdy jeszcze nie każdy posiadał stałe łącze internetowe, a zabezpieczenie wymuszało na użytkowniku aktywację produktu online nawet jeżeli dotyczyło ono gry offline.

Sprawdź również: