codemasters software

Studio Codemasters Software

Rok założenia: 1986
Założyciel/Założyciele: Richard Darling, David Darling
Kraj: Wielka Brytania

Jedna z najstarszych brytyjskich firm produkujących i wydających gry komputerowe. Została założona przez Richarda Darlinga i Davida Darlinga, w 1986 roku w Warwickshire w Wielkiej Brytanii. Na początku swojego istnienia, firma zajmowała się produkcją prostych gier na komputery ZX Spectrum. Cechą charakterystyczną dla tych gier była ich ogólna dostępność, ponieważ były bardzo tanie, w porównaniu z konkurencją oraz były bardzo dobre jakościowo.
Gdy era komputerów pokroju ZX Spectrum, Amiga czy Atari, zmierzała ku końcowi, firma zaczęła skupiać się na produkcji gier AAA, co znacząco zwiększyło ich cenę. Gracze zaczęli swego czasu zarzucać firmę zbyt duży kierunek rozwoju w stronę komercji, ale z czasem udało się udowodnić to, że wzrost ceny poszedł razem ze wzrostem jakości, co samo przełożyło się na to, że warto kupić gry wydawane przez tego producenta.

Początkowo studio nie ograniczało się do jednego gatunku gier. Tworzyło różne gatunki jak chociażby zręcznościówka „Captain Dynamo”, FPS – „IGI 2”, aby ostatecznie skupić się głównie na gatunku gier wyścigowych co bardzo dobrze im wychodzi. Sama nazwa studia wskazuje na to, że wszystkie wydawane przez nich gry będą stały na odpowiednim poziomie i będą odpowiednio zoptymalizowane. Tak dzieje się do dzisiaj, a od 2008 roku Codemasters produkują także gry o tematyce F1, na którą właśnie w tym roku otrzymali licencję.