Cosplay

Wraz ze wzrostem popularności wszelkiego rodzaju targów poświęconych grom komputerowym, czy też zlotów fanów komiksów lub poszczególnych uniwersów stworzonych na potrzeby tych komiksów (np. Marvel lub DC) nastała także moda na cosplay.
Samo słowo „cosplay” pochodzi od zlepka dwóch słów – costume oraz play. W przypadku słowa costume wiadomo, że dotyczy ono kostiumu. W kwestii słowa play oznacza ono w tym przypadku odrywanie roli. Po połączeniu tych słów powstało właśnie słowo cosplay, a pierwszą osobą, jaka użyła tego terminu i jest uznawana w ogóle za twórcę tego słowa, jest Noboyuki Takahashi, który pracuje w Studio Hard.
Wrócę jednak do samego słowa „cosplay” oznaczającego osoby, które przy pomocy przebrania chcą upodobnić się do swoich ulubionych bohaterów. Mowa tutaj o bohaterach gier, filmów, komiksów, czy też seriali. Właśnie na tego typu targach jak Blizzcon, Pyrkon, Comic con, czy też targów E3 można zobaczyć liczne grono osób ubrane w stroje upodabniające je do takich bohaterów. Coraz częściej można spotkać się także z konkursami na najlepszy cosplay targów itp. aby zwiększyć zainteresowanie targami i przyciągnąć rzeszę fanów, dla których tego typu konkursy z pewnością stanowią dodatkową atrakcję – no bo kto nie chciałby zrobić sobie zdjęcia ze swoim ulubionym bohaterem z gry znanym tylko z ekranu komputera?