Crafting

Crafting jest nieodłącznym elementem gier RPG, MMO oraz części gier z gatunku Hack’n’Slash. Pod tym terminem kryje się możliwość tworzenia przedmiotów, eliksirów i wszystkiego czego dusza zapragnie (a dokładniej wszystkiego co zaplanowali dla nas deweloperzy) z przedmiotów zdobywanych w ramach rozgrywki czy wykonując określone zadania.
Crafting jest też jednym z elementów służących do rozwijania danej umiejętności. Ponownie jako przykład posłużę się World of Warcraft gdzie dostępne są takie profesje jak np. enchanting, tailoring czy też blacksmithing, które wymagają tzw. matsów aby móc skorzystać z możliwości tworzenia przedmiotów (czyli craftingu). O ile ogólnie w grach nie jest, to regułą, to w przypadku WoW’a warto wybierając jedną profesję, wesprzeć się inną, która będzie wspierała rozwój tej głównej potrzebnej do tworzenia nowych przedmiotów, czyli decydując się np. na blacksmithing (profesja w głównej mierze oparta na tworzeniu przedmiotów) warto jako drugą profesję wybrać mining, który pozwoli nam na zbieranie surowców potrzebnych do tworzenia rzeczy związanych właśnie z BS.

World of Warcraft posłużył mi jako przykład ale crafting był znany jeszcze zanim WoW pojawił się na rynku i był wykorzystywany w grach także po jego pojawieniu się. Nie jest on zarezerwowany dla jednego czy dwóch gatunków gier ponieważ wraz z rozwojem techniki coraz więcej gier ma zaimplementowany model craftingu i nie omija, to także gier FPS, które z założenia powinny być szybkie i dynamiczne, a jednak pozwalają na zbieranie przedmiotów aby móc tworzyć nowy i ulepszać już obecny oręż.