Crowdfunding

Crowdfunding jest z jednej strony zjawiskiem patologicznym w branży, a z drugiej strony jest swego rodzaju zbawieniem dla twórców, którzy nie byliby w stanie stworzyć danej gry bez tej opcji. Czym jest crowdfunding? Jest to forma prośby o wsparcie dla naszego pomysłu na jakąś grę i zwrócenie się z tym do internautów aby wpłacali datki na możliwość powstania opisanej przez twórców gry.
Jednym z najlepszych przykładów udanego crowdfundingu jest gra „Project Cars”, która powstała właśnie dzięki wsparciu graczy natomiast taki rodzaj wsparcia może prowadzić do wielu nadużyć, a część ludzi właśnie w tej formie upatrzyła sobie możliwość utrzymania się poprzez naiwność ludzi. Przykładem takiej patologii jest produkcja Star Citizen, która już dzisiaj jest określana jako najdroższa gra w historii, a nie opuściła ona jeszcze wczesnego dostępu. Jakby tego było mało, bezczelność twórców na tym się nie kończy i już zaimplementowali w tej grze opcje mikropłatności dzięki, której już zarabiają miliony na sprzedaży statków kosmicznych dostępnych w grze. Zamiast więc skupić się na produkcji gry, ich uwaga skupia się na tworzeniu nowych statków, za które mogą skasować jeszcze więcej pieniędzy, a końca procesu produkcyjnego ani nie widać ani nie słychać.

Star Citizen jest idealnym przykładem patologii systemu crowdfundigu ponieważ obnaża ludzką głupotę i naiwność. Pomimo zebrania setek milionów dolarów, pazerność twórców jest nieograniczona, tak samo jak ich obietnice dotyczące tego co ma znaleźć się w ich produkcji.
Szkoda tylko, że przez kilka takich chciwych osób cała idea wsparcia niezależnych twórców traci na znaczeniu bo nigdy nie wiadomo kiedy trafimy na kolejnego gościa, który tylko będzie wyciągał łapę po więcej nie dając nic w zamian.
Na dzień dzisiejszy Star Citizen z crowdfundingu zebrał już ponad 350 mln dolarów, a wygląda jak gra, która jest robiona na kolanie z przestarzałymi modelami gdzie twarze w kosmicznych uniformach wyglądają jak te z Giants: Citizen Kabuto.

Sam crowdfunding nie ogranicza się tylko do branży gier komputerowych, bo w Internecie możemy natknąć się na wiele innych zbiórek np. na stworzenie gier planszowych, bogato zdobionej talii kart czy też stworzenia kolekcjonerskiej gry karcianej na wzór Magic. Decydując się na wsparcie danego twórcy warto jest dokładnie wczytać się w to co będziemy wspierać i co otrzymamy w zamian za wsparcie żeby nie okazało się, że przelewając komuś pieniądze na konkretny cel nie wspieramy kolejnego pazernego twórcy.

Sprawdź również: