crytek

Studio Crytek

Rok założenia: 1999
Założyciel/Założyciele: Avni Yerli, Cevat Yerli, Faruk Yerli
Kraj: Niemcy

Jest to firma założona przez trzech braci tureckiego pochodzenia w Coburg w Niemczech. Bracia Avni, Cevat i Faruk Yerli swoją firmę założyli w 1999 roku. Początkowo mieli się skupić na stworzeniu autorskiego silnika graficznego, który dorównywałby najbardziej zaawansowanym platformom, a pod pewnymi względami nawet je przewyższał. Aktualnie poza produkcją gier, zajmują się właśnie, rozwijaniem i dystrybucją swojego autorskiego silnika graficznego, który nazywa się Cry Engine.
To właśnie za sprawą silnika graficznego powstała pierwsza część serii Far Cry . Początkowo nie miała być to w ogóle gra, tylko pokaz możliwości nowego, autorskiego silnika.

Aktualnie Crytek posiada 9 studiów rozsianych po całym świecie. Przez ostatnie kilka lat za bardzo skupiali się na wydawaniu gier free to play, przez co firma znalazła się na granicy opłacalności. Musieli zrezygnować z jednego studia i zwolnić niemal 200 osób. Obecnie firma działa, ale nieznana jest jej przyszłość, ponieważ kluczowym będzie odbiór przez graczy ich nadchodzących produkcji.