DLC

Określenie DLC jest skrótem od downloadable content czyli w tłumaczeniu na język polski „zawartość do pobrania”. Jest to powszechne określenie na wszelkiego rodzaju dodatki oraz rozszerzenia do podstawowych wersji gier.
Najwięksi wydawcy celowo wycinają podstawową zawartość z gry aby później móc wydać ja w formie płatnych dodatków. W odróżnieniu od zwykłych dodatków, dostępnych w wersji pudełkowej, DLC różni się tym, że cała jego zawartość jest możliwa do pobrania za pośrednictwem Internetu. Wiele dodatków dostępnych w formie płatnych DLC dostępne są w reedycji danej gry wydanej w ramach GOTY czyli Game Of The Year.
W związku z taką formą wydawania DLC, w przeszłości wybuchło już kilka skandali związanych właśnie z wycinaniem podstawowej zawartości gry. W Cyberpunku 2077 wycieli np. cały algorytm odpowiedzialny za AI policji, która materializuje się za plecami gracza. Niejednokrotnie zdarzało się, że z głównego wątku fabularnego wycinano zadania aby wydać je w formie płatnych DLC.

Niestety dopóki ludzie są w stanie płacić za każdy dodatek i każdy ochłap jaki im się rzuci, dopóty wydawcy będą dalej kierować się polityką wycinania zawartości gry, która powinna być dostępna w jej podstawowej wersji.
Prym w wydawaniu DLC wiedzie, niezmiennie od lat EA, która masowo wycina zawartość swoich gier, a idealnym tego przykładem jest seria The Sims, która z każdą edycja przynosi wielomilionowe zyski za sprawą dziesiątek dodatków jakie powinny znaleźć się w podstawowej wersji gry. Tutaj muszę powiedzieć, że jestem pod wrażeniem umiejętności sięgania do kieszeni fanów serii wycinając z gry takich zawartości jak np. akcesoria do czesania czy implementacji do gry jakichś domowych pupili w postaci psa czy kota.