Easter egg

Tłumaczenie terminu „easter egg” nie ma za wiele wspólnego z jego faktycznym odpowiednikiem w grach komputerowych. Dosłowne tłumaczenie tych słów na język polski to po prostu „jako wielkanocne”. W branży gier pod tymi słowami kryje się jednak coś zupełnie innego (chociaż jeżeli by porównać to do poszukiwania jajka w Wielkanoc, może jednak ma, to coś z tym wspólnego).
W grach komputerowych, mówiąc o „easter egg” każdy ma na myśli ukryte przez twórców treści. W większości przypadków są, to humorystyczne nawiązania do innych produkcji, które polegają na puszczeniu oczka przez twórców gry w stronę graczy.

W grze Sacred taki easter egg można było odkryć po otworzeniu każdego grobu, kiedy pojawiał się opis widniejący na nagrobku, gdzie w humorystyczny sposób była opisana śmierć delikwenta spoczywającego w przeszukiwanym grobie. Ale nie są to jedyne easter eggi zaimplementowane w grze Sacred. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych easterów w tej produkcji jest jaskinia Pac-Mana. Udając się w odpowiednie miejsce i odnajdując wejście do wspomnianej jaskini, po wejściu do środka możemy zbierać rozsiane po całej jaskini złote kulki przypominające te, które widoczne są w grze Pac-Man.

Można więc powiedzieć, że termin „easter egg” jest określeniem ukrytej przez twórców gry treści, której odkrycie wiąże się z wykonaniem określonych czynności. W niektórych przypadkach aby dotrzeć do takiej ukrytej treści, nie dość, że trzeba wykonać określone czynności, to trzeba to jeszcze zrobić w określonym czasie.

Pierwszy easter egg w historii (w grze komputerowej) został umieszczony w grze „Adventure”. Nie będę tutaj opisywał dokładnie co trzeba zrobić aby odkryć pierwszego easter egga w historii, bo z pewnością każdy zainteresowany będzie w stanie znaleźć te informacje.
Easter egg to nie tylko humorystyczne treści. Tym mianem można określić także zawartość, która odwołuje się do innych produkcji lub delikatnie sugeruje do czego nawiązuje. Czasami mogą to być niejednoznaczne nawiązania do innych dzieł lub literatury, a innym razem będą to tak oczywiste nawiązania, że każdy będzie w stanie skojarzyć fakty i połączyć kropki.

Sprawdź również: