Edycja kolekcjonerska

Edycja kolekcjonerska gry, jak sama nazwa wskazuje dotyczy bogatego wydania danej gry, które zawiera przedmioty o wartości kolekcjonerskiej. Na potrzeby wydań edycji kolekcjonerskich gier często wydawca tworzy unikalne figurki, które są charakterystyczne właśnie dla takiej edycji. Oprócz figurek (które w pewnym stopniu stały się standardem dla kolekcjonerek) edycje kolekcjonerskie zawierają także wiele innych gadżetów związanych z grą. Mogą to być różnego rodzaju książki, np. specjalne albumy z concept artami (grafikami koncepcyjnymi), książkami opisującymi świat gry, zawieszki, nalepki na laptopy itp., podkładki pod myszkę, koszulki.
Taka edycja gry przez swoją zawartość jest także dużo droższa niż zwykłe wydanie danej gry. Przykładowo za zwykłe wydanie gry zapłacimy w okolicach 200 zł (w zależności od tego jaka to gra) natomiast w przypadku edycji kolekcjonerskiej możemy spodziewać się cen rozpoczynających się od mniej więcej 500 – 600 zł – chociaż ten przedział cenowy i tak jest bardzo optymistyczny w przypadku edycji kolekcjonerskich.
Aktualnie warto jest jednak inwestować w takie wydania gier jeżeli myślimy o zysku w przyszłości, pod warunkiem, że kolekcjonerka nie będzie kosztować kilku tysięcy złotych.

Jako ciekawostkę dodam, że jeszcze 20-25 lat wstecz, zwykłe wydania gier nie różniły się zbytnio od dzisiejszych edycji kolekcjonerskich ponieważ w erze big boxów standardem było dodawanie do zwykłego wydania breloczków, podkładek pod myszki z motywem z gry, dodatkowych płyt ze ścieżką dźwiękową z gry, zdarzały się nawet koszulki. Ale było to w czasach gdzie jeszcze myszki komputerowe były „na kulki”, więc dla niektórych działo się to w czasach prehistorycznych.