epic games store zacznie na siebie zarabiac dopiero w 2023 roku

Epic Games Store zacznie na siebie zarabiać dopiero w 2023 roku

Jeżeli ktoś planuje otworzyć własną platformę sprzedażową, która ma stanowić konkurencję dla Steam, to po przeczytaniu poniższych informacji, z pewnością przemyśli taki krok kolejny raz. Choć mogłoby się wydawać, że taka platforma jak Epic Games Store generuje milionowe przychody dla swoich twórców, to niestety nie ma chyba nic bardziej mylnego. Do tej pory Epic na wsparciu swojej platformy stracił ponad 300 milionów dolarów.
Okazuje się, że darmoszki nie są do końca darmoszkami, przynajmniej nie dla Epica, który chcąc rozdać jakąś grę za darmo, musi ją najpierw opłacić.
Taka sama sytuacja dotyczy kolejnej formy pozyskiwania użytkowników, jaką jest opłacanie czasowych wyłączności na nowe gry, które także tanie nie są. Jednak Epic jest na tyle zdeterminowany, aby w końcu stanąć jak równy z równym, w pojedynku ze Steam, że jest gotów ponosić takie koszty.

Wszystkie dane mówiące o tych kwotach, stały się jawne za sprawą procesu, jaki Epic prowadzi przeciwko Apple. To właśnie z dokumentów, jakimi dysponuje sąd, można dowiedzieć się, że w samym 2020 roku Epic wydał 444 miliony dolarów na zakup gier na wyłączność, które będą dostępne tylko na Epic Games Store. Większość z tych pieniędzy generuje gra Fortnite, ale część środków Epic musi pozyskać z innych źródeł.
Wspomniana przeze mnie wyłączność nie jest dana na zawsze i zapewnia tylko roczną wyłączność na dany tytuł, więc po roku, tak czy siak, trafi on na platformę Steam.
Do końca 2021 roku Epic planuje wydać około 600 milionów dolarów na wsparcie swojej platformy sprzedażowej. Ile z tej kwoty uda się firmie odzyskać? Tego nie wiadomo, ale zgodnie z prognozami możliwe, że Epic Games Store zacznie na siebie zarabiać dopiero za 2 lata, czyli w 2023 roku. Zobaczymy czy do tego czasu platforma zyska jakieś konkurencyjne funkcjonalności oraz, czy wprowadzić system osiągnięć na wzór tego ze Steam, aby zachęcić graczy do przesiadki między platformami.