Exclusive

Każdy (nawet ktoś słabo znający język angielski) z pewnością skojarzy co może oznaczać słowo „exclusive”. Nie jest to bardzo różniące się słowo wobec swojego polskiego odpowiednika.
Słowo „exclusive”, jak sama nazwa wskazuje oznacza coś ekskluzywnego, zarezerwowanego tylko dla określonych odbiorców – po prostu towar dostępny nie dla każdego.
Porównując, ten termin do polskich realiów, to każde auto z segmentu premium będzie takim exclusivem zarezerwowanym tylko dla nielicznych – tutaj dla sprostowania od razu powiem, że mówiąc „tylko dla nielicznych” mam na myśli zakup za gotówkę. Brać auto w leasing na firmę taty, wujka lub babci to żadna sztuka. Ale tylko garstkę ludzi stać na zakup auta za kilka milionów płacąc za nie gotówką.
Taka sama sytuacja ma miejsce w branży elektronicznej rozrywki chociaż tutaj słowo exclusive nieco mocniej różni się od tego przykładu jaki podałem.
Mianem exclusivów, w większości przypadków, określa się gry dostępne na wyłączność tylko dla jednej platformy. Do tej pory największym i najciekawszym pakietem gier na wyłączność, mogło cieszyć się Sony, które na swoją konsole posiada chyba najlepsze exclusivy – takie, dla których faktycznie warto jest wydać pieniądze na zakup konsoli. Jednak po tym jak Microsoft wykupił Bethesdę, być może konsola X-box w końcu będzie mogła chociaż trochę zacząć konkurować pod tym względem z Sony.

W przypadku Microsoftu jednak ciężko jest mówić o exclusivach i nie zakłamywać tego określenia, bo jak sama nazwa wskazuje jest to określenie, mówiące o wyłączności danej gry na określoną platformę. W przypadku MS nie ma o tym mowy ponieważ większość gier jakie wydawane są przez Microsoft, na swoją konsolę, dostępna jest także na PC więc nie ma tutaj mowy o wyłączności tylko dla jednej platformy.
Wynika to z faktu, że rynek PC coraz lepiej radzi sobie na rynku sprzedażowym, a piractwo w dobie Steama, Epic Game Store, Origina lub GoG’a powoli traci na znaczeniu więc jest to zbyt atrakcyjny rynek aby zrezygnować w całości z zysków jakie on daje. Dodatkowym atutem Microsoftu jest to, że produkując grę na X-boxa nie będzie miał problemu z portem na PC ponieważ cały system jest oparty na tej samej architekturze.
Wracając do tematu gier tylko na wyłączność, to Sony może pochwalić się takimi tytułami jak:

– Uncharted (seria)
– The Last of Us
– God of War
– Gran Turismo
– Ghost of Tsushima
– Spider-Man

Powyższe tytuły to tylko część gier dostępnych na wyłączność dla konsoli Playstation jednak każda z nich jest wystarczająco dobra aby zachęcić graczy do zakupu konsoli.