fpp - first person perspective

Gatunek gier – FPP (First Person Perspective)

Gatunek gier FPP jest często mylony z grami typu FPS i muszę powiedzieć, że coś w tym jest. Skrót FPP oznacza nic innego jak „First Person Perspective” natomiast gry FPS to skrót od „First Person Shooter” – żeby przeczytać więcej na temat gier FPS zapraszam pod ten adres. Oba gatunki gier prezentują rozgrywkę obserwowaną z oczu głównego bohatera (istnieją także gry, które pozwalają na zmianę widoku na widok TPP ale nie o tym jest ten wpis).
Nikogo więc pewnie nie dziwi skąd te pomyłki ponieważ po części gry FPS zawierają się także w gatunku FPP. Gry FPP są grami widziany z oczu bohatera czyli z perspektywy pierwszej osoby. Natomiast gry FPS to strzelanki z widokiem z pierwszej osoby.
W odróżnieniu od FPS gry FPP mogą odnosić się do wielu gatunków. Mogą to być gry RPG, FPS, symulacje, wyścigi, gry sportowe (w przypadku gier sportowych zależy od tego jakie dostępne są kamery), wszelkiego rodzaju gry przygodowe – po prostu wszędzie tam gdzie widok przedstawiony jest z oczu gracza.

Nawet taki Cyberpunk 2077 jest grą FPP (chociaż docelowo miał to być czystej krwi RPG jednak wszyscy wiemy jaki był efekt końcowy, a samo stworzenie rasowej gry RPG nie wyklucza tego, że będzie to jednocześnie gra FPP).
Kolejnym powodem mylenia gatunków FPS z gatunkiem FPP jest to, że najbardziej znanym podgatunkiem gier FPP są właśnie strzelanki. Gry FPP mają na celu pomóc graczom lepiej wczuć się w klimat danej gry, dokładniej odzwierciedlić otoczenie oraz oddać wszystkie aspekty rozgrywki.
Ze względu na swoją specyfikę, to właśnie gry FPP (w większości przypadków) służą do prezentacji możliwości nowych silników graficznych. To właśnie z takiej perspektywy przedstawionego świata można pokazać najwięcej detali oraz pokazać wszystkie szczegóły i wodotryski jakie oferuje dany silnik.

Ciężko jest mi tutaj przytoczyć głównego przedstawiciela gatunku gier FPP, bo jest wiele gier przedstawiających świat z perspektywy oczu bohatera. Może to być seria The Elder Scrolls, Fallout (3, New Vegas, 4), Half-Life ale grami, które najbardziej przyczyniły się do sukcesu gatunku są strzelanki z lat ’90 takie jak chociażby pierwszy Quake czy DOOM.
Należy też pamiętać o pewnej zasadzie – każda gra z gatunku FPS jest także grą FPP ale już nie każda gra FPP jest grą FPS. Zagłębiając się także w historię gier FPP nie sposób uniknąć gier typowo FPS – i nie ma w tym nic dziwnego, bo jakby na to nie patrzeć to właśnie shootery stoją za sprawą takiej popularności gier ukazującej rozgrywkę z oczy bohatera. Gdyby nie sukces gier FPS z pewnością nie byłoby tylu gier FPP z praktycznie każdego możliwego gatunku. Coraz więcej gier sięga po prezentacje rozgrywki z oczu gracza i tylko czekać kiedy będziemy mieli okazję zobaczyć gry MOBA, których rozgrywkę będziemy obserwować z perspektywy pierwszej osoby. Każde większe studio ma w swoim portfolio chociaż jedną grę ukazującą rozgrywkę z pierwszej osoby i nie ma raczej na horyzoncie nic co mogłoby sprawić, że gatunek gier FPP nagle przestanie być wspierany i rozwijany przez największych deweloperów.