Grafika komputerowa

Grafika komputerowa jest jednym z działów informatyki i pozwala na wizualizacje danych poprzez ich cyfrową obróbkę. Nie jest to jednak jedyna dziedzina, w której można wykorzystać grafikę komputerową, bo pewnie większość z Was grafikę komputerową kojarzy z grami komputerowymi i jest, to dobry trop, bo gry komputerowe są faktycznie jedną z gałęzi, gdzie wykorzystuje się grafikę komputerową.
Oprócz gier zastosowaniem grafiki są także wspomniane wcześniej wizualizacje danych, wspomaganie projektowania (każdy student budownictwa spotkał się pewnie z programem AutoCAD), tworzenie materiałów edukacyjnych, różnego rodzajów prezentacji multimedialnych i wiele innych.

Jest to jednocześnie jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi informatyki, która na przestrzeni ostatnich dwóch dekad zaliczyła chyba największy skok jakościowy za sprawą szybkiego rozwoju technologii odpowiedzialnych za grafikę. To właśnie dzięki grafice komputerowej mogliśmy rozpocząć naszą przygodę z grami, najpierw 2D natomiast teraz możemy cieszyć oko pełną grafiką 3D, która w niektórych grach ociera się już o fotorealizm.

Sprawdź również: