gry ekonomiczne

Gatunek gier – ekonomiczne

Gry ekonomiczne można także podpiąć pod gatunek gier strategicznych. O ile jednak w przypadku gier strategicznych, jednym z najważniejszych aspektów rozgrywki było planowanie działań militarnych, to w przypadku gier ekonomicznych główny nacisk położono na aspekt finansowy.
W większości gier ekonomicznych nie ma nawet możliwości prowadzenia działań militarnych ponieważ sama rozgrywka skupia się wokół zarządzania np. metropolią. Kolejną cechą charakterystyczną dla gier ekonomicznych jest to, że są to gry jednoosobowe. Nie ma w tym nic dziwnego ponieważ w tego typu grach nie ma jako takiego konfliktu, który mógłby być pretekstem do stworzenia trybu dla wielu graczy. W serii SimCity istnieje możliwość grania ze znajomymi ale nie ma tam elementu militarnego, a sama rozgrywka ogranicza się do współpracy. Można np. wysłać określone surowce do znajomego w celu jego wsparcia lub poprosić o jakieś surowce – i to by było na tyle jeżeli chodzi o tryb dla wielu graczy w grach ekonomicznych.

Na przestrzeni lat, gry ekonomiczne stały się bardziej rozpoznawalne za sprawą gier wywodzących się z trzech rodzin:

– SimCity,
– Tycoon,
– Civilization.

Tylko gry z serii Civilization, oprócz aspektu ekonomicznego oferują graczowi także potyczki militarne. Pozostałe dwie serie ograniczają się do zarządzania. W przypadku gier z serii SimCity, do dyspozycji gracza oddaje się całą metropolię, którą możemy stworzyć od zera i wraz z jej rozwojem, zwiększać podatki w celu zdobycia funduszy na dalsze inwestycje.
Gry z serii Tycoon nie są tworzone z takim rozmachem jak seria SimCity ponieważ do dyspozycji gracza oddają tylko pewną gałąź gospodarki i pozwalają mu na zarządzanie np. parkiem rozrywki lub wcielić się w rolę zarządcy szpitala albo lotniska.

Oczywiście gier ekonomicznych jest dużo więcej i nie ograniczają się one tylko do powyższych trzech serii, jednak te są najbardziej rozpoznawalnymi przedstawicielami gatunku.
Oprócz tego istnieją także symulacyjne gry ekonomiczne, która nie posiadają grafiki, a cały aspekt ekonomiczny rozgrywa się przy pomocy analizy różnego rodzaju danych oraz wykresów jakie są udostępniane w ramach rozgrywki.
Tego typu gry wykorzystywane są do różnego rodzaju konkursów oraz zawodów ekonomicznych na poziomie szkolnym lub na stanowiska menadżerskie.

Jeszcze jednym elementem charakterystycznym dla gier ekonomicznych jest ich długość rozgrywki. Ze względu na mechanikę oraz założenia gry ekonomicznej, rozgrywka może ciągnąć się przez wiele dni lub tygodni. Tylko cierpliwi gracze będą w stanie maksymalnie rozwinąć zarządzane przez siebie miasta lub mniejsze obiekty, co naprawdę może być długotrwałym przedsięwzięciem (zwłaszcza, że w grach z serii SimCity dosyć często dochodzi do katastrof naturalnych, które mogą zrównać z ziemią efekty wielogodzinnej rozgrywki).