gry przygodowe

Gatunek gier – Przygodowe

Gatunek gier, który swoją największą popularność przechodził na początku lat ’90. Korzenie tego gatunku sięgają do samej literatury ponieważ zamysłem gry przygodowej jest zgłębianie historii przedstawionej w grze.
To właśnie w latach ’90 gry przygodowe były uznawane za jeden z najbardziej rozwiniętych technicznie gatunek gier i nie ma się co dziwić skoro to właśnie gry przygodowe mogły pochwalić się najlepszą grafiką (mimo tego, że było to tylko tło). Wraz z upływem czasu przygodówki stały się gatunkiem niszowym i coraz mniej graczy sięgało po ten typ gier. Wyjątkiem są rynki azjatyckie gdzie ten gatunek jeszcze kilka lat temu stanowił 70% ogółu wydawanych produkcji ponieważ kraje takie jak np. Japonia pokochały gry przygodowe wydawane w formie opowieści wizualnych – chociaż takim grom bliżej do erotyków kierowanych do typowych onanistów i mangozjebów.

Sam termin gatunku – gra przygodowa pochodzi od angielskiej nazwy Adventure Game. Nazwa wzięła się od pierwszej gry wydanej w klimacie gry przygodowej, która nosiła nazwę Adventure. Jej premiera miała miejsce w 1976 roku i była to tekstowa gra przygodowa.
W każdej grze przygodowej musi znaleźć się kilka podstawowych elementów, które sprawiają, że dana gra może nazywać się grą przygodową, są to:

– wszechobecne zagadki,
– mniej lub bardziej rozbudowana fabuła,
– eksploracja,
– odpowiednio prowadzona narracja.

Głównym celem gry przygodowej jest opowiedzenie historii, którą odkrywa gracz przy okazji rozwiazywania setek łamigłówek jakie twórcy przed nim postawili.
W większości przypadków gier przygodowych rozgrywka działa na zasadzie point and click czyli wskaż i kliknij. Za pomocą kursowa myszy, gracz wskazuje dany przedmiot i po kliknięciu na nim, sterowany przez nas bohater albo wykorzystuje go w celu aktywacji danego mechanizmu lub podnosi aby móc wykorzystać go w dalszej części rozgrywki. Wszystko zależy od tego jaki przedmiot zostanie wybrany.

Z gatunku gier przygodowych można wyodrębnić trzy podgatunki, które różnią się między sobą zasadami rozgrywki. Mogą to być:
– tekstowe gry przygodowe – jest to najstarsza odmiana gier przygodowych, a rozgrywka polega na czytaniu ścian tekstu, który jest wyświetlany na ekranie. Postępy w fabule można poczynić wpisując odpowiednie komendy, które umożliwiają poruszanie się gracza lub wykonywanie określonych przez niego akcji.
– graficzne gry przygodowe – ten gatunek, od tekstowych gier przygodowych różni się tym, że powieść przedstawiona jest za pomocą ilustracji. Rozgrywka jednak za bardzo nie różni się od tego co mogliśmy zobaczyć w przypadku tekstowych gier ponieważ sterowanie także tutaj odbywa się poprzez wpisanie odpowiedniej komendy do konsoli lub po prostu na zasadzie point and click.
– powieści wizualne – jest to gra przygodowa, która polega na przeklikiwaniu się przez ściany tekstu. Większą część takiej gry stanowią dialogi, na które należy odpowiedzieć w odpowiedni sposób aby ruszyć fabułę do przodu. Ten typ gier przygodowych w większości przypadków utrzymany jest w klimatach anime, a używane style graficzne to po prostu obrazki, które są wyświetlane w tle.

Większość gier przygodowych tworzona jest w oparciu o grafikę 2D ale zdarzają się także wyjątki od tej reguły. Pierwszą grą przygodową, która wykorzystywała trój wymiar jest gra Myst, gdzie akcje mogliśmy śledzić z perspektywy pierwszej osoby czyli oprócz tego, że mieliśmy do czynienia z trójwymiarową grą przygodową to dodatkowo była ona ukazana w perspektywie FPP.