gry strategiczne

Gatunek gier – Gry strategiczne

Gatunek gier strategicznych został zdefiniowany we wczesnych latach ’80 XX wieku. Pierwowzorem strategii były gry planszowe dlatego też, większość gier strategicznych rozgrywana jest w perspektywie przedstawionej w rzucie izometrycznym.
Rozwiązanie to pomaga także na lepsze planowanie oraz przegląd pozycjo wrogich oraz przyjaznych jednostek.
Sam zamysł gry strategicznej zawarty jest już w nazwie gatunku – gry strategiczne wymagają planowania, zarządzania oraz przewidywania ruchów przeciwnika. W większości przypadków rozgrywka rozpoczyna się od posiadania podstawowej bazy, którą gracz musi ulepszać przy pomocy surowców rozsianych po całej mapie i to właśnie może być pierwsza z decyzji jakie podejmujemy ponieważ magazyny należy rozlokować w jak najbliższym sąsiedztwie złoży danego surowca aby transport nie zajmował zbyt wiele czasu, a sama karawana transportowa nie była odsłonięta i narażona na taki przeciwników.

Zwycięstwo w grze strategicznej polega na eliminacji wszystkich przeciwników, które polega po prostu na zniszczenie najważniejszego budynku we wrogiej bazie lub poprzez całkowitą eliminację przeciwników. Tyle ile gier strategicznych, tyle samo celów, których osiągnięcie przybliża nas do zwycięstwa.
Elementem wspólnym dla gier strategicznych jest jednak konflikt, który może dotyczyć najróżniejszych aspektów ekonomicznych, wojskowych itp. itd. Większość gier strategicznych pozwala nam także na wybór stron po jakiej się opowiemy w rozgrywce i jest to bardzo ważny element rozgrywki ponieważ od naszego wyboru może zależeć styl rozgrywania kampanii. Najlepszym przykładem pokazującym styl rozgrywki i wyboru strony, który go definiuje jest seria Starcraft.

Ze względu na swoją mechanikę gatunek gier strategicznych można podzielić na kilka podgatunków, których trzon rozgrywki pozostaje bez zmian jednak już sam zamysł może się nieco różnić. Najważniejsze podgatunki gier strategicznych to:

– gry taktyczne,
gry ekonomiczne,
strategie czasu rzeczywistego,
– strategie turowe,
– gry w boga,
– tower defense.

Każdy z tych podgatunków charakteryzuje się innym typem rozgrywki ale wszystkie można zaklasyfikować do gier strategicznych. Gry taktyczne to nic innego jak strategia polegająca na kierowaniu znacznie mniej licznym oddziałem w celu pokonania bardziej licznych sił wroga. Charakterystyka gier tower defense jest w zasadzie zawarta już w samej nazwie – rozgrywka przeważnie polega na takim planowaniu rozlokowania dział lub wojsk aby uchronić przed zniszczeniem określone budynki/wieże.
Wśród gier ekonomicznych, najbardziej rozpoznawalną serią jest chyba Sim City, w której wcielamy się w rządzącego miastem, które stawiamy od podstaw i musimy tak planować rozwój tego miasta aby nie dopuścić do jego bankructwa jednocześnie dbając o zadowolenie napływających mieszkańców. Jest wiele gier ekonomicznych ale w każdej takiej strategii cel jest ten sam – odpowiednie planowanie ekonomii.

Jednym z najbardziej innowacyjnych podgatunków gier strategicznych są chyba gry, które polegają na zabawie w boga. Najbardziej rozpoznawalnym przedstawicielem tego gatunku będzie gra Black & White, która swoją premierę miała ponad 20 lat temu (dokładnie w 2001 roku).
Warto też dodać fakt, że to właśnie gry strategiczne stanowiły podwalinę do powstania takiego gatunku jak gry MOBA, które bez strategii nie byłyby tym czym są dzisiaj.
Jednak największą popularnością, po dziś dzień, cieszą się strategie czasu rzeczywistego oraz strategie turowe i chyba najlepszym przykładem strategii turowej będzie seria Heroes, która już na zawsze zapisała się na kartach historii w branży gier, a jej trzecia odsłona – Heroes
of Might of Magic III: The Restoration of Erathia nosi miano legendarnej. Nie bez powodu jest także zaliczana do najlepszych gier w historii bez podziału na kategorie, a jeżeli nie wierzycie to spokojnie możecie odpalić trzecią odsłonę w trybie „gorących krzeseł” i sprawdzić czy nie wsiąknięcie.

Na przestrzeni ostatnich 5-10 lat, gatunek strategii nieco stracił na znaczeniu i dzisiaj, dobrych produkcji z tego gatunku można ze świecą szukać. Same gry strategiczne jako same w sobie straciły na znaczeniu i zainteresowaniu na rzecz gier MOBA, które są dużo bardziej dynamiczne i po prostu sama rozgrywka w nich jest dużo bardziej emocjonująca ponieważ zwykle dotyczy starć pomiędzy żywymi przeciwnikami, a nie sztuczną inteligencją, która została zaimplementowana do rozgrywki.
Wyłączając gry MOBA, wśród gier strategicznych najlepiej radzi sobie właśnie seria Starcraft jeżeli chodzi o rozgrywane pojedynki oraz przyciąganie uwagi widzów na różnych platformach streamingowych.