gtasite konczy swoja dzialalnosc

GTASite kończy swoją działalność

Nie ma chyba takiej osoby, która jest fanem serii gier GTA, a nigdy nie słyszała o portalu GTASite, który był całkowicie poświęcony każdej z odsłon gangsterskiej serii. Można tam było znaleźć wszystkie informacje na temat odkrywania sekretów w każdej z części GTA. Swoje najlepsze lata serwisu można przypisać na lata 2004-2011 kiedy to swoje premiery miały GTA: San Andreas oraz GTA IV.
To właśnie na tej stronie można było znaleźć wszystkie kody pozwalające na oszukiwanie w grze. Dzięki niej każdy gracz mógł zasiąść za sterami czołgu, odrzutowca, w nie do końca legalny sposób mógł poprowadzić swój ulubiony pojazd, którego zdobycie czasami bywało dosyć karkołomne.

Osobiście korzystałem z GTASite w celu wgrywania modów do GTA: San Adreas. To właśnie na tej stronie był najlepszy poradnik oraz źródło skąd można ściągnąć aplikacje ułatwiającą wgrywanie nowych modeli samochodów do gry. Kto pamięta te nieprzespane noce kiedy po wgraniu 100 modeli aut nagle gra przestawała działać albo w ogóle przestawała się wczytywać i trzeba było po kolei sprawdzać każdy nowy mod, żeby wyeliminować ten niedziałający. Pamiętam jeszcze, jak drukowało się wszystkie mapy z zaznaczonymi sekretami, które ułatwiały ich znajdowanie bez konieczności minimalizowania gry. I wszystkie te mapy pochodziły właśnie z GTASite.

Wszystkiemu winny jest pożar w OVH

Niestety zakończenie funkcjonowania strony nie jest podyktowane tym, że twórcom nagle przestało się chcieć ją dalej rozwijać. Wszystkiemu winny jest pożar serwerowni OVH, który miał miejsce w nocy z 9 na 10 marca 2021. To właśnie w wyniku tego pożaru, uszkodzeniu uległ główny serwer wraz z serwerem, na którym znajdowała się kopia zapasowa strony GTASite.
Wielka szkoda, że tak zasłużona strona kończy swoją działalność w taki sposób i to z niezależnych od siebie przyczyn. Teraz pewnie zlecą się sępy, które zechcą wypełnić lukę, jaka się pojawiła w tym miejscu, ale wątpię, że jakaś strona będzie, chociaż w przybliżeniu tak dobra jak GTASite.