hack'n'slash

Gatunek gier – hack’n’slash (hack and slash)

Hack’n’slash lub jak ktoś woli Hack and Slash jest skrótem od słów „rąbać” i „ciąć”. Wiele osób mylnie określa gry hack’n’slash jako gry RPG co jest dosyć rażącym błędem ponieważ są to dwa odrębne gatunki.
Nie ma czegoś takiego jak styl grania hack’n’slash w gatunkach RPG, ponieważ w większości przypadków, walka w grach RPG odbywa się w systemie turowym. Aby to w jakiś sposób uzmysłowić tym, którzy niedowierzają to jako przykład gry hack’n’slash podam serię gier Diablo, a jako przykład gry RPG – Baldur’s Gate. Wyobrażacie sobie rozgrywkę w Baldurze na takich samych zasadach jak w Diablo? Nie jest to wykonalne ani w jedną, ani w drugą stronę.
Gry hack’n’slash są dużo bardziej dynamiczne. Cechują się uboższą warstwą fabularną, a sama gra nastawiona jest na wybijanie całych zastępów przeciwników. Fabuła w hack’n’slash stanowi tylko pretekst w wybijaniu tysięcy przeciwników, a najważniejszym elementem rozgrywki jest zdobywanie nowych poziomów, które odblokowują dostępu do coraz potężniejszych umiejętności.
Wybijanie tysięcy przeciwników wiąże się także z możliwością zdobycia coraz potężniejszych przedmiotów, które ułatwią radzenie sobie w trudnych sytuacjach.

W grach z tego gatunku nie mamy także wpływu na wybór wyglądu bohatera oraz wyboru rasy itp. W większości przypadków wybór postaci sprowadza się do wybrania klasy postaci, do którego przypisany jest już odgórnie wygląd, a sama klasa definiuje styl rozgrywki. Każda klasa postaci ma z góry narzucone umiejętności, które możemy rozwijać oraz preferencje odnośnie walki. Decydując się na daną klasę określamy z góry swoje preferencje odnośnie tego czy wolimy walkę w zwarciu czy walkę dystansową i pod to dobierana jest klasa. Nie ma tutaj możliwości wyboru charakteru postaci ponieważ dla każdej klasy rozgrywka będzie polegać na tym samym – zdobyciu maksymalnego poziomu oraz najlepszych przedmiotów. Fabuła się nie liczy, a cała rozgrywka sprowadza się do powtarzalnego wybijania przeciwników.
Opis gatunku nie jest może zbyt lotny ale zapewnia on wiele rozrywki i sam bardziej preferuję gry z gatunku hack’n’slash od typowych produkcji RPG ze względu właśnie na tą dynamikę rozgrywki.

Najpopularniejsze gry z gatunku hack’n’slash to:

– Diablo (cała seria),
– Sacred (ale tylko pierwsza i druga część – trzecia to wydmuszka),
– Dungeon Siege (seria),
– Torchlight,
– Path of Exile.