Haker

Często słysząc słowo haker mamy przed oczami osobę, która może nas okraść ze wszystkich oszczędności, włamać się na nasze konto bankowe, wykraść wszystkie dane nas dotyczące i mieć wpływ na każdy aspekt życia, który dzieje się w świecie wirtualnym. Jest to niestety krzywdzące określenie, bowiem powstało ono z niewiedzy społeczeństwa, które za każdy wyciek danych, włamy na konto oskarżają hakerów, a mało kto zdaje sobie sprawę z tego, czym tak naprawdę jest społeczność hakerska i do czego dąży.
Trzeba jednak powiedzieć, że haker to osoba doskonale znająca kilka języków programowania, potrafiąca pisać różne skrypty i algorytmy mogące wpływać na zabezpieczenia oraz współdziałać z innymi algorytmami. Cechuje się też bardzo dobrą znajomością systemów operacyjnych zwłaszcza tych z rodziny Unix.

Celem hakerów nie są nasze pieniądze w banku, oszustwa, szantaże czy wymuszenia, a głównymi wartości to:

– ogólny i wolny dostęp do wiedzy,
– wolność w tworzeniu i wyrażaniu siebie
– nieograniczona możliwość dzielenia się poznaną wiedzą ze wszystkimi.

Wszystkie trzy przytoczone przeze mnie punkty nie mają znamion terrorystycznych ani przestępczych i świadczy o tym, że hakerzy to ludzie tacy jak my, którzy swoją wiedzę i umiejętności wykorzystują do znalezienia odpowiedzi na wszystkie nurtujące ich pytania. Nie są to przestępcy ani terroryści, tak jak niektórzy chcieliby, żeby byli tak postrzegani, chociaż miano przestępców należy się właśnie takim osobom, które swoją wiedzę wykorzystują do kradzieży i oszustw – w tym przypadku nie różnią się oni od zwykłego złodzieja i oszusta.

Sprawdź również: