id software

Studio ID Software

Rok założenia: 1991
Założyciel/Założyciele: John Carmack, John Romer, Tom Hall, Adrian Carmack
Kraj: USA

Kolejne studio legenda. Za jednych uważani za ojców chrzestnych całego gatunku gier FPS. To właśnie oni stworzyli takie gry jak Quake, DOOM, Wolfenstein czy też Catacomb 3D.
Studio zostało założone w 1991 roku w USA przez Johna Carmacka, Johna Romero, Toma Halla oraz Adriana Carmacka.
John Carmack był głównym programistą, John Romero oraz Tom Hall byli projektantami poziomów natomiast Adrian Carmack był grafikiem.
Grą przełomową dla studia okazał się pierwszy Wolfenstein 3D oraz Quake, który wzniósł studio na branżowy olimp. Grafika w pełnym 3D robiła wtedy wrażenie na wszystkich. Z czasem jednak zaczęło dochodzić do zgrzytów pomiędzy Johnem Carmackiem a Johnem Romero, który opuścił studio zaraz po tym gdy zrobił to Tom Hall. Wizje tych panów znacząco się różniły i w tym czasie gdy Johnowi Carmackowi zależało na rozwoju ich autorskiego silnika i jego dopracowaniu to dwaj pozostali chcieli tworzyć gry, których nikt wcześniej nie stworzył. Kto na tym lepiej wyszedł, wiadomo nie od dzisiaj. O ile John Romero jest dzisiaj swego rodzaju maskotką branży, a nie wizjonerem, tak już o Tomie Hallu raczej nikt już nie mówi.

W 2009 roku studio zostało przejęte przez wydawcę gier ZeniMax Media. Studio opracowało swój własny silnik graficzny, który nazywa się Id Tech i aktualnie, w grach wykorzystywana jest jego 7 generacja.