Imersja (immersja)

Choć słowo „imersja” w wielu przypadkach odnosi się bezpośrednio do zagadnień związanych z mikroskopami, to w świecie gier imersja określa, to w jak dużym stopniu gra pochłania uwagę gracza. Im gra komputerowa jest lepiej dopracowana i szczegółowa, tym większe prawdopodobieństwo, że gracz obcując z grą bardziej się w niej zatraci i właśnie to zatracenie świadczące o oddziaływaniu gry na gracza nazywa się imersją (immersją).
Im więcej przedmiotów w grze jesteśmy w stanie podnieść, przesunąć, ustawić w taki sposób, żeby dany przedmiot oddziaływał na drugi, jak najbardziej oddając rzeczywistość, tym ta imersja będzie większa.

Do tej pory mistrzem w kreowaniu takich światów, w których gracz mógł i nadal może się zatracić jest Rockstar, a idealnym przykładem gry, gdzie postawiono na imersję jest Red Dead Redemption 2, gdzie zadbano o każdy szczegół i każdy detal.
Na zwiększenie imersji pozwala także coraz bardziej zaawansowana technika z VR na czele, które jeszcze zbyt mocno kuleje, żeby mogło zaproponować coś sensownego, ale takie rozwiązania coraz bardziej przybliżają nas – graczy do tego, aby zatracać się w świecie gier.

Sprawdź również: