Indie

Indie lub jak kto woli indyk, to w potocznym tłumaczeniu gra tworzona przy małym budżecie, często przez małe studio składające się z kilku osób, a bywa i tak, że grę indie tworzy jedna osoba.
Zwykle nie są to produkcje przesadnie skomplikowane, a trzon rozgrywki stanowi rozwinięcie jakiegoś ciekawego schematu. Ostatnim „indykiem”, który zyskał szybko na popularności (i tak samo szybko ją stracił) był Among Us. Rozgrywka w grze była banalnie prosta, a mimo tego nie przeszkodziło to grze stać się jedną z najpopularniejszych pozycji na Steam. Co prawda popularność szybko minęła i teraz tą grę można zaliczyć do kategorii wymarłych, ale muszę przyznać, że miała swoje 5 minut i potrafiła je wykorzystać.

Osobiście nie przepadam za grami z kategorii „Indie”, bo raczej nie wnoszą one nic odkrywczego do gamedevu i tylko ułamek z nich może liczyć na, chociaż minutę popularności. Ciężko też oczekiwać od gry tworzonej po tzw. godzinach, że przyciągnie do siebie rzesze graczy (jeżeli znacie takie gry, to zapraszam do napisania wiadomości). Należy też pamiętać, że gry indie zwykle nie mogą pochwalić się jakimkolwiek budżetem przeznaczanym na marketing.

W ciągu roku powstaje kilka tysięcy tego typu gier, i z takiego ogromu nowych tytułów gier Indie nie jestem w stanie przytoczyć żadnego, który powstał w ciągu ostatnich 6 miesięcy i był dobry na tyle, aby było warto go ograć. Zdaję sobie jednak sprawę z tego, że są fani tego typu gier i takich graczy też szanuję (pod warunkiem, że nie jest to typowa gra dla mango stulejarzy).

Sprawdź również: