Kamper

Określenie „kamper” można odbierać dwojako. Dla jednych może to być rodzaj samochodu natomiast dla graczy – kamper kojarzyć się będzie już jednoznacznie. Słowo „kamper” pochodzi od angielskiego słowa „camp”, które kojarzy się z kempingiem – czyli inaczej mówiąc z przesiadywaniem i relaksowaniem się w jednym miejscu.
W grze jednak nie jest to zajęcie mile widziane. Z tak zwanymi camperami będziemy mieli do czynienia (w większości przypadków) w sieciowych grach FPS. Tym mianem określa się graczy, którzy przez większą część rozgrywki przesiadują w odległym, bezpiecznym miejscu, zwykle wyposażeni w karabin snajperski, zabijając niczego nie spodziewających się graczy.
Jednak to określenie nie tyczy się tylko i wyłącznie graczy preferujących rozgrywkę dystansową, bo na miano campera można zapracować sobie także, poprzez chowanie się po krzakach lub w różnych zakamarkach na mapie, czekając aż wrogi gracz sam wpadnie w nasz zasięg tak aby camper mógł go wyeliminować z ukrycia.

Czasami taki typ gry jest dosyć irytujący i wręcz przeszkadza w prowadzeniu dynamicznych rozgrywek jednak są takie przypadki kiedy taki typ rozgrywki jest wręcz mile widziany. Chodzi tutaj zwłaszcza o gry FPS, które rozgrywają się na wielkich mapach, a sama rozgrywka polega na bronieniu określonych celów. Wtedy camperzy są mile widziany ponieważ są w stanie wyeliminować zagrożenie z dość dużych odległości.
Część producentów doszło do wniosku, że ukrócą proceder kampowania po prostu określając pozycje osób preferujących ten typ rozgrywki. Nie mam tutaj na myśli, że każdy camper jest zaznaczony na mapie tylko po prostu ich pozycja jest pokazana każdemu graczowi, który został przez niego wyeliminowany (kill cam). Dzięki temu po odrodzeniu łatwo będzie odnaleźć takiego gracza i na przyszłość pamiętać, że w tym miejscu możemy natrafić na gracza preferującego taki statyczny model rozgrywki.

Tak więc życie campera nie jest usłane różami i wybierając ten typ rozgrywki należy pamiętać o mobilności i po każdym zabitym graczu, najlepiej będzie zmienić dotychczasowe miejsce.
Wielu znanych youtuberów gra właśnie w ten sposób chwaląc się później osiąganymi wynikami. Zwykle gracze, którzy campią mogą narazić się na gniew graczy drużyny przeciwnej i zostać zwyzywani jako nooby ale to normalne zjawisko dla każdego kto choć trochę wyróżnia się poziomem od innych graczy.
Należy pamiętać, że grając w takie gry jak Counter-Strike: Global Offensive czy też Battlefield żeby preferować różnorodność i nie ograniczać się tylko do campienia i czekania aż niczego nieświadomy przeciwnik sam napatoczy się nam pod celownik – im większa różnorodność rozgrywki tym bardziej elastyczni będziemy gdy zostaniemy sami na placu boju.