Karta graficzna

Karta graficzna to dzisiaj jeden z najbardziej pożądanych podzespołów komputerowych. Mam tutaj oczywiście te topowe karty od Nvidia z rodziny GeForce RTX, które przez ostatnie lata hurtowo znikają z półek sklepowych za sprawą górników kryptowalut.
Tak jak kiedyś procesor stanowił serce naszego komputera, tak teraz częściowo rolę serca przejęła właśnie karta graficzna. Kilka-kilkanaście lat temu główną jednostką odpowiedzialną za wszystkie obliczenia był procesor i to od niego w głównej mierze zależało to czy będziemy w stanie zagrać w jakąś grę, a sama karta graficzna stanowiła drugi plan. Teraz większość skomplikowanych obliczeń spada właśnie na kartę graficzną i to od jej mocy i przepływowości zależy czy i jak płynnie będziemy mogli grać w jakiś tytuł na obecnie posiadanej karcie.

W dalszym ciągu dochodzi do nadużyć i czasami w grach, którym spokojnie wystarczy karta graficzna sprzed 4-5 lat w wymaganiach sprzętowych potrafi mieć najnowszy model (zwykle jest to związane ze współpracą studia odpowiedzialnego za stworzenie gry z firmą zajmującą się wydawaniem kart graficznych).
Nic dziwnego, że tak się dzieje skoro karta graficzna, odpowiada za wyświetlanie gry na ekranie, więc bez niej nie mamy co liczyć na to, że odpalimy jakąkolwiek grę na komputerze.

Sprawdź również: