klasyczne rpg

Klasyczne gry RPG (cRPG)

Gry RPG są chyba najstarszymi przedstawicielami ogółu gatunków gier. Gatunek ten miał swój początek już w latach 70. ubiegłego wieku. Głównym założeniem gier RPG było odgrywanie swojej roli, stąd też rozwinięcie skrótu RPG – Role-Playing Game.
W początkowej fazie swojego istnienia rozgrywka opierała się głownie na wyobraźni graczy ponieważ cała rozgrywka odbywała się przy pomocy narracji, którą prowadził mistrz gry, opierając się o ogólne zasady jakie zostały nakreślone dla gier fabularnych.
Gry fabularne były grami towarzyskimi, w których mogło brać udział od jednego do kilku graczy, rozgrywała się zwykle w wymyślonym świecie, a głównymi bohaterami byli ci, którzy zostali wymyśleni przez graczy. Cały zamysł rozgrywki odbywał się na zasadzie określonego scenariusza oraz celów jakie powinny zostać osiągnięte w celu ukończenia gry.

Dlatego też od dawna utarł się schemat, że nie jest to gatunek popularny wśród ludzi nie posiadających wyobraźni ponieważ ciężko sobie wyobrazić coś czego nie widzi się na własne oczy – aż dziwne, że na 100% wśród takich ludzi są ludzie wierzący. Gdyby jeszcze wyobrażenie nie stanowiło wielkiej przeszkody, to problemem mogłoby się okazać wczucie w dany klimat oraz zrozumienie zasad kierujących światem gry fabularnej.
Na początku swojego istnienia gry fabularne (RPG) rozgrywane były na papierze, a cała rozgrywka była podzielona na sesje – stąd też turowy system rozgrywki w grach RPG i jest to jeden z głównych elementów różniących klasyczne gry RPG od Action RPG gdzie w większości przypadków nie funkcjonuje coś takiego jak turowy system rozgrywki.

Gdy już znajdziemy sobie ekipę do gry, pozostaje nam tylko już przydział ról czyli krótko mówiąc określenie kto ma być osobą prowadzącą czyli, tzw. mistrzem gry, a kto będzie wcielał się w bohaterów. Mistrz gry staje się narratorem, scenarzystą, reżyserem i wciela się także w przeciwników oraz postacie drugoplanowe i bohaterów niezależnych. Później wystarczy tylko określić ramy czasowe w jakich dzieje się rozgrywka, mniej więcej realia historyczne oraz klimat jaki ma panować i rozpocząć rozgrywkę – nic prostszego.

Ale wróćmy jednak na ziemię ponieważ nie mówimy tutaj o papierowych RPG tylko o gatunku RPG, który jest przeznaczony na komputery. Stąd też w klasycznych grach RPG na PC często możemy zobaczyć przedrostek „c”, a cały gatunek będzie nosił nazwę cRPG. Jest to skrót od „computer Role-Playing Game” i jest to gatunek gier komputerowych, w których gracz wciela się w rolę tworzonego przez siebie bohatera. W dobrej grze RPG wszystkie wybory jakie podejmiemy już na etapie tworzenia postaci powinny mieć wpływ na losy rozgrywki i tego jak będą nas odbierały postacie niezależne oraz członkowie naszej drużyny.
Tak samo jak w przypadku papierowego odpowiednika, tutaj także będziemy przemierzać fikcyjne krainy oraz przeżywać liczne przygody. Na swojej drodze będziemy napotykać licznych bohaterów drugoplanowych czy też postaci niezależnych, od których będziemy mogli otrzymać zadania do wykonania.

Wykonując zadania, zabijając przeciwników i odkrywają liczne tajemnice otrzymujemy punkty doświadczenia dzięki, którym nasza postać może awansować na kolejne poziomy doświadczenia, a z każdym nowym poziomem zyskujemy dostęp do nowych, coraz potężniejszych umiejętności. Gry komputerowe z gatunku cRPG mogą rozgrywać się w różnych klimatach z czego najbardziej znanym klimatem w grach RPG są klimaty fantasy. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie aby rozgrywały się one w klimatach science-fiction, cyberpunk, steampunk czy też postapo.
Komputerowe gry fabularne w przeważającej większości wykorzystują mechaniki używane w ich papierowych odpowiednikach więc mamy tutaj:

– turowy system walki,
– czynniki losowe wpływające na losy bohaterów,
– zakończenia zależne od podejmowanych przez nas decyzji,
– ciągła eksploracja nowo odkrywanych miejsc.

Po drodze jest jeszcze wiele innych wspólnych elementów charakterystycznych dla edycji papierowych oraz komputerowych.

Gry z gatunku cRPG są zdecydowanie grami skierowanymi do graczy, którzy lubią czytać i ściany tekstu nie będą dla nich stanowić problemu. To właśnie w tekstach zawartych w grach kryją się największe tajemnice jakie możemy odkryć przemierzając dane krainy. Dialogi także stanowią fundament takiej rozgrywki i nie mówię tutaj o dialogach znanych z Fallout 4 czy też z nowszego Cyberpunk 2077 gdzie do wyboru mamy 3-4 odpowiedzi i bez względu na to, jaką wybierzemy każdy dialog kończy się tak samo – w, z góry określony przed twórców sposób.

Najważniejsze i najlepszej klasyczne gry RPG

Musicie mieć też na uwadze to, że w klasycznych grach RPG grafika nie jest najważniejsza, bo nie potrzeba oszałamiającej oprawy graficznej aby móc przekopywać się przez ściany tekstu, a drugą sprawą jest fakt, że przy tak skomplikowanych założeniach i mechanikach dołożenia foto realistycznej grafiki prawdopodobnie skończyłoby się to zajechaniem najmocniejszych komputerów lub wymagałoby kilku lat pracy nad samą optymalizacją takiej gry.

Poniżej zamieszczam listę najlepszych i najważniejszych (dla gatunku) gier RPG, które miały istotny wpływ na promocję gatunku oraz sprawiły, że zyskał on na popularności:

Dnd – jedna z pierwszych gier RPG na komputery,
Ultima: The First Age of Darkness – pierwsza gra RPG oferująca bardzo rozległy świat do eksploracji,
Ultima II – kolejna odsłona dobrze przyjętej gry RPG z poprawioną grafiką,
The Elder Scrolls: Arena – jedna z pierwszych gier RPG, która rozgrywa się w pełnym trójwymiarze na bardzo rozległym terenie. To właśnie ta gra zapoczątkowała syndrom „zbieractwa”. To właśnie tutaj mogliśmy otworzyć niemal każdy kredens i beczkę żeby ją przeszukać w celu poszukiwania coraz to lepszych pancerzy. Klasyka w czystym wydaniu,
Baldur’s Gate – gra stojąca za rozpowszechnieniem mody na nieco umierający gatunek gier RPG. To właśnie ta gra stoi za uratowaniem gatunku RPG, który w połowie lat 90. przechodził poważny kryzys,
Fallout – gra stojąca za moda na klimaty postapo w grach RPG. Jednocześnie przyniosła początek serii, która jest jedną z najlepiej ocenianych serii w swoim gatunku (wyłączając ostanie dokonania deweloperów),
Planescape Torment – jedna z najbardziej oryginalnych i najlepiej ocenianych gier RPG. Jest to pierwsza gra tego gatunku gdzie tak wielki nacisk położono na dialog i praktycznie całą grę możemy przejść unikając walki dążąc do poznania tajemnicy stojącej na naszą nieśmiertelnością – pozycja obowiązkowa dla każdego fana gatunku,
Neverwinter Nights – równie udana seria gier, którą można stawiać na równi z serią Baldur’s Gate z tą różnicą, że w Neverwinter Nights kreator postaci może zatrzymać nas przed ekranem na długie godziny,
Star Wars: Knights of the Old Republic – jedna z pierwszych udanych adaptacji gier RPG w świecie Gwiezdnych Wojen,
Pillars of Eternity – wydana w 2015 gra, która z powrotem przywróciła do łask gatunek gier RPG. Była też jedną z najbardziej oczekiwanych premier roku 2015 dla każdego fana gatunku.

Oprócz wymienionych powyżej gier jest jeszcze wiele innych tak samo udanych gier RPG, który przyczyniły się do odrodzenia gatunku lub zapoczątkowania na niego mody. Aby opisać i ocenić je wszystkie brakłoby mi czasu.