Klawiatura komputerowa

W przypadku słów „klawiatura komputerowa” chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć ich znaczenia. Postaram się więc zrobić to jak najprościej. Klawiatura komputerowa stanowi kontroler do komputera, który pozwala na „komunikowanie” się z komputerem. To właśnie klawiatura obok myszki jest najważniejszym kontrolerem, bo wymagane jest ciągłe podłączenie do klawiatury (ja wiem, że da się poruszać po systemie za pomocą samej myszy, ale wpisywanie jakichkolwiek komend może być już dosyć kłopotliwe).

To właśnie przy pomocy klawiatury możemy zapisywać wszystkie ważne i mniej ważne rzeczy w plikach tekstowych, zmieniać nazwy plików i folderów. Bardziej rozbudowane klawiatury posiadają także dodatkowe przyciski multimedialne, które pozwalają na sterowanie różnymi multimediami z poziomu wciśnięcia klawisza. Dzięki tego typu przyciskom możemy np. zatrzymać odtwarzanie muzyki lub przewinąć go do kolejnego utworu. Możemy także modyfikować poziom głośności, aż do całkowitego wyciszenia głośników.

Pod względem budowy na rynku znajduje się wiele rodzajów klawiatur jednak trzy rodzaje są najpopularniejsze. Mowa tu oczywiście o klawiaturze:

– mechanicznej,
– membranowej,
– hybrydowej.

Klawiatury mechaniczne to te, które są dosyć głośne, w trakcie wciskania przycisków jednak są zdecydowanie dokładniejsze i wymuszają robienie mniejszej ilości błędów, niż ma to miejsce w przypadku klawiatur membranowych. Klawiatury membranowe są przeciwieństwem klawiatur mechanicznych i są zdecydowanie cichsze, więc od razu można uznać, że są one najczęstszym wyborem graczy oraz zwykłych użytkowników komputera, ponieważ nie utrudniają życia innym domownikom.

Pewnym kompromisem między klawiaturami mechanicznymi, a membranowymi są klawiatury hybrydowe, które łączą cechy obu opisanych wcześniej klawiatur. Są nieco cichsze od klawiatur mechanicznych (nieco cichsze ale zawsze to coś), ale zachowują jednocześnie dokładność mechaników, a jeżeli znudzi nam się dźwięk klawiatury mechanicznej, zawsze można wyciągnąć dodatkowe wkładki, które generują dźwięk łudząco przypominający klawiatury mechaniczne.

Sprawdź również: