konami

Studio Konami

Rok założenia: 1969
Założyciel/Założyciele: Kagemasa Kozuki, Yoshinobu Nakama, Hiro Matsuda, Shokichi Ishihara
Kraj: Japonia

Zostało założone w 1969 roku i jak nietrudno się domyślić początkowo nie miało nic wspólnego z branżą gier. W tamtych czasach raczej nikt nie myślał jeszcze o produkcji gier na komputery osobiste, a o konsolach można było usłyszeć chyba jedynie w filmach sience-fiction.
Początkowo firma zajmowała się naprawami i wynajmem szaf grających, aby z czasem rozszerzać swój zakres działalności i tak dzisiaj Konami jest wydawcą: zabawek, kart kolekcjonerskich, anime i do tego dochodzi jeszcze produkcja i wydawanie gier komputerowych.

Swoją nazwę wzięło od połączenia pierwszych liter nazwisk twórców: Kagemasa Kozuki, Yoshinobu Nakama, Hiro Matsuda i Shokichi Ishihara, którzy byli partnerami biznesowymi.
Studio Konami odpowiada między innymi za wyprodukowanie i wydanie takich tytułów jak: Contra, Pro Evolution Soccer, Silent Hill czy chociażby Metal Gear Solid. Są także głównym konkurentem dla EA w kwestii gier o tematyce piłki nożnej, niestety przez wzgląd na ubogą bazę licencji nie mogą walczyć jak równy z równym, oddając monopol gigantom zza oceanu.