koniec 30-dniowych subskrybcji w world of warcraft

Koniec 30-dniowych subskrypcji w World of Warcraft

Wydawca: Blizzard Entertainment
Producent: Blizzard Entertainment
Data premiery: 23 listopada 2004
Gatunek: MMORPG

Jeżeli ktoś liczył na to, że World of Warcraft przeszedł właśnie na model „free to play”, to niestety może się rozczarować. Blizzard postanowił zmienić opcje kupowania abonamentu do gry.
Aktualnie można było kupić abonament 30, 60, 90 i 180-dniowy. Teraz już nie będziemy mieli do wyboru tyle możliwości, bo studio postanowiło ograniczyć wybór tylko do jednej możliwości i postawił na 60-dniową opcję doładowania abonamentu.
Możliwe, że Blizzard podjął taką decyzję w celu walki z botami, których oszuści używali do handlu tokenami w grze. Nie zmienia to jednak możliwości kupienia tokena z 30-dniową subskrypcją.

Jednak część z graczy podejrzewa, że pozostawienie tylko 60-dniowej opcji opłacenia abonamentu nie jest wcale podyktowana troską o uczciwych graczy i walką z botami, a po prostu chciwością wydawcy. Z jednej strony ciężko się z tym nie zgodzić skoro sam Blizzard nie pokusił się o dokładniejsze wyjaśnienie swojej decyzji. Jedyne informacje, jakie płyną ze studia, są takie, że przeanalizowali wszystkie opcje płatności we wszystkich walutach i na podstawie otrzymanych wyników postanowili ograniczyć opcje abonamentowe tylko do tej na 60 dni. Pewnie podyktowane jest to większą opłacalnością tej opcji.
Nie oszukujmy się – Blizzard może sobie na to pozwolić, mając monopol na ten gatunek. Część graczy z pewnością zrezygnuje z dalszej gry po usunięciu innych opcji, ale w dłuższej perspektywie nie powinno to zaszkodzić grze jako marce.