Kreacja drużyny

W zależności od typu gry, gracz ma możliwość kreacji drużyny. Zwykle taką możliwość dają gry z gatunku RPG i MMO ale coraz częściej, kreacja drużyny może występować w grach FPS. O ile w grach MMO i FPS kreowanie drużyny polega na doborze określonych klas lub ról jakie mają wypełniać żywi towarzysze gry, to w grach single player to my możemy w pełni decydować o tym kto ma się w niej znaleźć bez względu na swoją przydatność.
Granie drużyną jest dużo prostsze niż mielibyśmy grać solo ponieważ np. 6 osób to nie jedna i zawsze walka z przeciwnikiem jest lepiej rozłożona na sześciu bohaterów niż miała by to być walka solo. Idealnym przykładem gry, gdzie kreacja drużyny zależy tylko i wyłącznie od naszych upodobań jest taki klasyk jak Baldur’s Gate gdzie mogliśmy dodać do drużyny bohaterów, którzy stanowili równie wielkie zagrożenie dla nas jak i dla przeciwników.
W przypadku gier MMO kreowanie drużyny wiąże się z wcześniejszą decyzją – w jakim celu kompletowana jest ta drużyna. Jeżeli chcemy wybrać się na jakąś instancję to koniecznie będzie skompletowanie tanka, healera i DPS’ów. W przypadku jeżeli chcemy skompletować drużynę do raidów to role pozostają bez zmian tylko ilościowo będzie wymagana dużo większa liczba graczy.
W przypadku gier FPS większość gier rozgrywa się dosyć chaotycznie i każdy gra taką klasą jaką woli (tutaj mam na myśli serie Battlefield) ale są też takie gry gdzie profesjonalni gracze tworzą drużynę, w której każdy z członków pełni określoną rolę. Tak jest w przypadku gry Counter-Strike gdzie każdy z graczy przyjmuje najlepszą dla siebie rolę czyli ktoś lepiej radzi sobie ze snajperkami – wtedy taka osoba będzie grała snajperką, ktoś lepiej radzi sobie z rzucaniem odpowiednich granatów i planowaniem rozgrywki wtedy będzie odpowiedzialny za układanie taktyk itd. Wszystko jednak opiera się na kreowaniu i odpowiednim kompletowaniu drużyny.