Łącze internetowe

Łącze internetowe jest chyba najważniejszym aspektem jeżeli chodzi o rozgrywkę online. Każdy gracz, który specjalizuje się w tego typu rozgrywkach wie, jak ważnym aspektem rozgrywki jest jakość łącza, która może diametralnie odmienić całą rozgrywkę oraz wrażenia z niej płynące.
Im lepsza jakość łącza tym mniejsze opóźnienia w rozgrywce, co może przełożyć się na przewagę nad przeciwnikiem. Kolejną grupą osób, dla których łącze internetowe jest lub powinno być priorytetem, są oczywiście streamerzy, którzy w czasie rzeczywistym prezentują swoją rozgrywkę i jednocześnie powinni ogarniać czat.
Pewnie każdy z nas chociaż raz trafił na stream gdzie łącze internetowe nadającego było tak słabe, że opóźnienia w stosunku do wyświetlanego obrazu i czatu sięgały kilkudziesięciu sekund. Takich streamów aż nie chce się oglądać, a wszystko w głównej mierze rozbija się właśnie o jakość łącza internetowego oraz jego przepustowość.
Im większa przepustowość tym szybsze przesyłanie danych między konkretnymi punktami.
Łącze internetowe wpływa także na prędkość pobierania gry lub wysyłania czegoś do Internetu – przykładowo filmy na Youtube.
Nie ma chyba nic gorszego niż słabe łącze internetowe w połączeniu z premierą gry, która w momencie instalacji wymaga pobrania patcha, który na dzień dobry waży np. 50 GB. Wtedy zamiast zagrać w dany tytuł w dniu premiery, trzeba czekać ze 2 dni na ściągnięcie wszystkich łatek i patchy. I tutaj ponownie łącze internetowe jest kluczowym elementem.