Lag

Lag, to nic innego jak krótko lub długotrwałe przycięcie gry, które powoduje dyskomfort rozgrywki. W przypadku gier offline lagi nie są tak uciążliwe jak w przypadku gier online chociaż i one mogą powodować śmierć naszego bohatera.
Najbardziej uciążliwe lagi występują jednak w szybkich grach online takich jak np. Battlefield, Counter-Strike czy też Call of Duty gdzie dosłownie ułamki sekund decydują o naszym być albo nie być. Lagi mogą pojawić się w najmniej spodziewanym momencie i mogą trwać ułamek sekundy lub powodować przycięcie gry nawet na kilka sekund – wtedy możemy być pewni, że w momencie gdy lag minie, naszym oczom ukarze się ekran widoczny po śmierci bohatera.
Przyczyny lagów mogą być różne jednak głównymi są: słabe łącze internetowe (w przypadku gier online), przerwa w dostępie do Internetu, sprzęt nie spełniający wymagań danej gry, słaba optymalizacja gry. W przypadku słabej optymalizacji gry, lagi mogą dotyczyć albo całości rozgrywki lub występować tylko w określonych miejscach. Oprócz tego mogą one także występować w miejscach gdzie efekty cząsteczkowe zaczynają w znacznym stopniu obciążać moc obliczeniową komputera.