Mod

Mod to nic innego jak skrót od słowa modyfikacja (z angielskiego modification). Modem określa się modyfikacje do gry, które mogą tworzyć fani lub w ramach wsparcia dodawać je sami twórcy. Najnowsze gry często ocenia się także pod kątem udostępniania narzędzi modderskich dla fanów przez studio tworzące grę.
Czasami bywa tak, że dzięki modom nawet słabe gry mogą zyskać drugie życie i przyciągnąć przed ekrany tysiące graczy. Od czasu do czasu pojawiają się takie mody, które mogą zmienić rozgrywkę o 180 stopni i zwykle są to zmiany na lepsze. Ale tak jak w życiu bywa, w nadmiarze wszystko może zaszkodzić i tak też jest z modami. Decydując się na instalację modów należy pamiętać o zapisaniu stanu gry, bo czasami może przytrafić się sytuacja gdzie mod będzie powodował niestabilność gry.
Często dzieję się tak w grze Skyrim gdzie można instalować setki modów, a po uruchomieniu gry może się okazać, że gry nie da się już uruchomić.

Mody mogą dotyczyć usprawnienia rozgrywki, eliminacji drobnych błędów ale zdarzają się też takie modyfikacje, które dodają nowe zadania do gry, nowe ścieżki fabularne albo dodają całe kontynenty lub nowe obszary do podstawowej wersji gry. W większości przypadków są to darmowe modyfikacje tworzone przez fanów dla fanów.