Narzędzia modderskie

Słowa „narzędzia modderskie” z pewnością nie powinny przed nikim stanowić tajemnicy i każdy, kto kiedykolwiek miał styczność z grami komputerowymi, z pewnością miał też styczność z modami.
Mody jednak nie powstają ot tak na kartce papieru, czy za pomocą painta, tylko potrzebują zaawansowanych programów umożliwiających przekształcanie i modyfikacje kodu gry. Aby mieć w ogóle dostęp do kodu gry, potrzebne są także osobne zestawy narzędzi, które takie dane będą w stanie wyselekcjonować ze wszystkich plików, jakie zawarte są w folderze z grą. Wszystkie te narzędzia, mniej lub bardziej zaawansowane można określić mianem narzędzi modderskich. Czasem jak narzędzie modderskie może służyć sam silnik graficzny np. Unity, za pomocą którego możliwe będzie stworzenie dodatkowego poziomu do jakiejś gry, która wcześniej została napisana właśnie przy użyciu tego narzędzia.

Zestaw narzędzi modderskich można porównać do zestawu narzędzi, jakimi musi dysponować mechanik, który chce naprawiać i ulepszać samochody. To samo dotyczy modderów, którzy chcąc ulepszać lub naprawiać niektóre gry będą potrzebowali określonego oprogramowania, które pozwoli im na swobodne i niczym nieograniczone pole manewru i zabawę z plikami gry pozwalające się edytować bez jednoczesnego łamania praw autorskich twórców gry.

Sprawdź również: