naughty dog

Studio Naughty Dog

Rok założenia: 1984
Założyciel/Założyciele: Andy Gavin i Jason Rubin
Kraj: USA

Dla większości studio Naughty Dog kojarzone jest z takimi tytułami jak „The Last of Us” czy „Uncharted”. Mało kto jednak wie, że początki studia sięgają znacznie dalej w przeszłość, niż mogłaby na to wskazywać gablota z wydanymi tytułami.
Jest to amerykańskie studio, które zostało założone w 1984 przez Andy Gavin’a i Jason Rubin’a. Pierwszą grą jaką stworzyło studio była „Keef the Thief” przeznaczona na komputery Apple. Później Naugty Dog zaliczyli krótki romans z grami na takie platformy jak, chociażby Sega Genesis czy 3DO, aby od 1996 skupić się na wydawaniu gier tylko i wyłącznie na Playstation.

Dzięki takiemu ukierunkowaniu oraz jakości ich produkcji kwestią czasu było to kiedy ich przejęciem zainteresuje się Sony. Nic więc dziwnego, że do przejęcia Naughty Dog przez Sony doszło w 2001 roku i od tamtej pory studio tworzy tylko i wyłącznie tytuły ekskluzywne dedykowane tylko na platformę, właśnie od Sony. Jako ciekawostkę mogę dodać, że każda z wyprodukowanych przez nich gier nie została oceniona poniżej oceny 7/10 (tylko jedna gra miała ocenę 7,6/10 i była nią „Jak X: Combat Racing”). Zwykle oceny ich produkcji oscylują w okolicach 8-9/10.
Sony, przejmując Naughty Dog dokonało więc zakupu idealnego, ponieważ każda wydawana przez nich gra odnosi międzynarodowy sukces i bije rekordy sprzedażowe.

Posiadanie takiego studia pod swoimi skrzydłami sprawia, że gry przez nich produkowane napędzają także sprzedaż konsol. Mało jest takich producentów, którzy byliby w stanie robić tak dobre gry, aby zachęcić ludzi do kupna nowej platformy co w przypadku Naughty Dog wychodzi bez problemu.