nie warto piracic gier

Nie warto piracić gier

Czasy kiedy piracenie gier było jedyną możliwością, aby ograć niektóre tytuły bezpowrotnie minęły. W czasach gdy na różnego rodzaju wyprzedażach można kupić niemal każdą grę za śmiesznie małe pieniądze, proceder piracenia się po prostu nie opłaca. Giełdy gdzie handlowało się pirackimi wersjami gier, stanowią już rzadkość, a ich miejsce zajęły Steam, Origin, GoG oraz Epic Games Store, które gry rozdaje za darmo.
Informacja, która ujrzała właśnie światło dzienne, zdaje się potwierdzać tezę, że nie warto jest ściągać, pirackich wersji gier i jeżeli jakiś tytuł kogoś zainteresuje, to po prostu lepiej jest go kupić z legalnego źródła.
Według najnowszego raportu NordLocker (portal zajmujący się bezpieczeństwem w sieci) wynika, że za sprawą ściągania pirackich gier, hakerzy zdobyli około 1.2 terabajta plików z ponad 3 milionów komputerów z zainstalowanych systemem Windows.

W plikach, które znalazły się w rękach hakerów, znajdują się informacje na temat plików cookie oraz danych uwierzytelniających dotyczących ponad 1 miliona skrzynek mailowych.
Przejęte zostały także wszystkie dane znajdujące się w folderach, w których zainstalowane zostały pirackie wersje gier, które zawierały złośliwe oprogramowanie. Co warto wzmianki ze skradzionych danych dotyczących plików cookie oraz skrzynek mailowych, do dzisiaj używana jest co 5 zainfekowana skrzynka.
Oprócz tego złośliwe oprogramowanie pozwalało na przejęcie kontroli nad kamerką wbudowaną w urządzenie lub podpiętą do komputera i wykonywać zdjęcia każdemu użytkownikowi korzystającemu z tego sprzętu.
Wnioski są jednoznaczne. Biorąc pod uwagę dzisiejsze możliwości hakerów oraz to, jak łatwo jest wykraść dane, nie warto jest skąpić na kupno oryginalnych gier – jeżeli nie chcesz wydawać pełnej ceny za grę w dniu premiery – poczekaj z pół roku, aż trafisz ją na jakiejś wyprzedaży, z pewnością będzie to lepsze rozwiązanie niż instalacja pirackiej wersji gry, która w bonusie może zawierać złośliwe oprogramowanie.