nintendo

Studio Nintendo

Rok założenia: 1889
Założyciel/Założyciele: Fusajirō Yamauchi
Kraj: Japonia

Najstarsze przedsiębiorstwo zajmujące się (aktualnie) produkcją i wydawaniem gier oraz konsol. Zostało założone w 1889 roku w Kioto w Japonii przez Fusajirō Yamauchi. Początkowo przedsiębiorstwo powstało w celu produkowania kart do gry w hanafuda. W 1956 roku firma poszerzyła swoją działalność, produkując karty na rynek USA, które zawierały postacie z bajek Disneya. Na rynek elektroniczny Nintendo weszło w 1975 roku (czyli pewnie najszybciej ze wszystkich opisywanych firm z branży elektronicznej rozrywki).
Po drodze firma zaliczyła też epizod z przedsiębiorstwem taksówkarskim, hotelami miłości, własną stacją telefoniczną oraz produkcją zabawek. Ostatecznie przetrwały tylko gałąź odpowiedzialna za zabawki oraz elektroniczną rozrywkę.
Oprócz produkowania gier Nintendo zajmuje się także produkcją własnych konsol – tych stacjonarnych oraz przenośnych. Mowa tutaj o takich konsolach jak Game Cube, Game Boy czy też Wii U, która miała być konkurencją dla Xbox’a oraz Playstation, ale raczej nic z tego nie wyszło.